Алкалоид запиша нов суперлигашки триумф

Ракометарите на Алкалоид ја запишаа седмата победа во дебитантската сезона во суперлигашкото друштво. На домашен терен, избраниците на Кире Лазаров, беа подобри од составот на Прилеп со 37-22.

Гостите одржуваа резултатска рамнотежа и водеа со 3-1 на стартот на мечот, но потоа со головите на Митев, Иваноски и Петковски, Алкалоид направи пресврт и поведе со 4-3. Домашните имаа плус еден или два, но во финишот на полувремето падна концентрацијата кај прилепчани.

Тоа го искористи Алкалоид и до паузата направи солидна залиха од седум погодоци, 19-12, кој им гарантираше мирно второ полувреме.

На стартот на вториот дел два гола за домашните и веќе беше 21-12. Тренерот Лазаров ги ротираше сите ракометари што ги имаше на располагање, но предноста на Алкалоид растеше до конечните 37-22.

Најдобри стрелци во победничкиот состав беа Александар Петковски со шест гола, како и Мартин Серафимов, Божидар Илиески и Михаил Иваноски со по четири погодоци, додека кај Прилеп се истакнаа Пеце Ѓорѓиески со девет гола.