🎥 Го видовте ли „македонскиот Пранди“ – Овче Поле херојски до бод во Штип!

Ракометарите на Овче Поле се изборија за реми на гостувањето во Штип кај Текстилец со голот постигнат во последните секунди од слободен удар за 27-27, во натпревар од седмата рунда на прволигашкиот плеј-аут. Димитар Минов биеше директно од слободен удар во голот на штипјани и погоди за бод на гостите од Свети Николе.

Претходно во првиот дел двете екипи се менуваа во водството, а на пауза Текстилец замина со плус два, 13-11. Имаа домашните и плус три во второто полувреме, но Овче Поле не се откажа од камбек и во последната минута се влезе со реми, 26-26.

Претходно гостите од Свети Николе останаа со двајца играчи помалку. Најпрво поради три исклучувања Сентовски доби црвен картон, а потоа во финишот и Димитрија Крстев доби директен црвен картон, но тоа не беше пречка за Овче Поле.

Најпрво Џинес погоди за домашно водство, а потоа нападот на Овче Поле се чинеше дека ќе заврши без успех. Но Минов ја надитри домашната одбрана, во стилот на Елохим Пранди и неговиот гол на ЕП, погоди за бод во Штип, 27-27.

Најдобри стрелци во домашниот тим беа Џинес со девет гола, како и Петров и Савев со по шест гола, додека кај Овче Поле се истакнаа Ристов со осум и Буровски со шест погодоци. Овче Поле е лидер на табелата со 17 бода, додека Текстилец останува трет со 12 бодови.