Шего: Не одбранив најдобро, но успеав да одбранам топка за победа

Голманот на Хрватска, Марин Шего немаше свој ден. Тој не бранеше како на претходните средби кога имаше двоцифрен број интервенции, но затоа последната од четирите одбрани беше на еден разлика и беше од зицер ситуација.

Затоа Шего е еден од хероите на Хрватска во големата победа против репрезентацијата на Германија.

„Губевме во текот на целата средба, тие доминираа и играа подобро од нас, но ние покажавме дека сме екипа и дека сите гинеме еден за друг на теренот. Поведовме првпат во финишот и на крајот дојдовме до победа. Не одбранив како што требаше да одбранам на оваа средба, но екипата помогна. Успеав да одбранам една топка на крајот и еве ја победата за полуфинале“, рече Шего.

Иако денеска не беше на ниво најважно е дека беше обезбедена победа, а се очекува Шего да се врати во ритам веќе на следните натпревари.