ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Динамо Букурешт „врза“ тројца, Степанчиќ уште три години во ПИК Сегед!

  • Романскиот шампион Динамо Букурешт потпиша нови договори со тројца ракометари. На една година се обврзаа Мохамед Мамду и Анте Кудуз, додека Камел Алуини потпиша на две сезони.
  • Десниот бек од Португалија, Хорхе Силва, кој играше со Дарко Димитриевски во Синфин Сантандер, направи трансфер во тимот на Нава.
  • Францускиот Сесон Рен најде замена за Робин Кантегрел и го обезбеди потписот на досегашниот голман на Ним, Јоже Базник.
  • ЦСКА Москва во следната сезона нема да смета на услугите на пивотменот Егор Евдокимов, десниот бек Евегениј Цахариас и дефанзивецот Никита Самарски.
  • Десниот бек на ПИК Сегед, Лука Степанчиќ иако имаше активен договор и за следната сезона, уште отсега го продолжи за уште две сезони и ќе остане најмалку до 2023 година во Унгарија.
  • Два десни бека ги напуштија своите клубови од Асобал лигата. Русинот Руслан Дашко по една сезона замина од Пуенте Хенил, а истото го направи и Унгарецот Балинт Фекете, кој замина од Куенка.