Тиквеш останува на максимум, КЛ7 падна во Кавадарци

Тимот на Тиквеш остана единствен непоразен во суперлигашкиот плеј-аут, откако во Кавадарци го совлада составот на КЛ7 по голема борба со 30-27.

Кавадарчани поведоа со 4-0 и се чинеше дека ќе имаат лесна задача до крајот. Беше и 6-2, но гостите сепак заиграа поангажирано и во продолжение полека го топеа домашното водство. Намалија на 12-11, а потоа израмнија на 14-14. Сепак во последната минута од првиот дел погоди Смиљаниќ за плус еден, 15-14 за домашните на пауза.

Беше 15-15 на стартот на вториот дел, но на сцена стапи токму Смиљаниќ, кој со серија голови донесе 19-16 за Тиквеш. Домашните ја одржуваа оваа предност во продолжение, но КЛ7 не се предаваше и намали на 22-21 во последните десетина минути.

Јанчев ги водеше кавадарчани, донесе 27-24, но Ѓорѓиев и Симоноски стрелаа за минус два 28-26 на две минути до крајот. Смиљаниќ ги реши сите дилеми со голот за 29-26, а мечот заврши 30-27.

10 април 2021
30 - 27
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
10 април 2021 17:25 ПЛЕЈ АУТ СУПЕРЛИГА 2020/2021 10.04.2021 60'

Место

СЦ „Јасмин“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ТИКВЕШ 20141530Победа
ГОЛДЕН АРТ1427Пораз

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Александар Стојаноскиголман00
3Пеце Ѓорѓиоскипивот12
12Марјан Велковголман00
16Васо Димитровголман00
24Дарко Кондевлево крило03
34Страхиња Симиќцентрален бек03
77Лазар Стојанов-00
6Стефан Колоскилев бек00
9Орданчо Лазовлево крило04
14Душан Медиќцентрален бек10
18Вања Смиљаниќдесен бек09
19Дејан Гошевскидесен бек00
23Костадин Петровпивот00
26Ристо Окардовпивот00
33Димитар Коцевлево крило01
77Јане Јанчевцентрален бек18
 Вкупно 330

ГОЛДЕН АРТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
6Филип Крстескипивот00
10Симон Гуческилево крило00
11Игор Ѓоргиевцентрален бек09
13Бобан Каковскицентрален бек00
14Кристијан Симоноскипивот27
15Бојан Љубевскилев бек00
17Божидар Илиескицентрален бек01
18Михајло Костовски-00
19Мартин Димовскидесен бек02
20Иван Галевски-00
22Евгениј Темелкоскидесно крило04
23Емилијан Ѓорговскилев бек04
24Олег Јордановлев бек00
33Виктор Василевскиголман00
99Андреј Петковскиголман00
 Вкупно 227

Officials

Судии:Делегат:
АНГЕЛЕСКИ ГОРАН
СЕДЛОСКИ РУБИНЧО
ЦВЕТКОСКИ ИЛИЈА
ПозЕкипаНПРЛБ
1ГОЛДЕН АРТ00003
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 200003
3АЕРОДРОМ00002
4ПРИЛЕП00002
5МРК КУМАНОВО00001
6МУЛТИЕСЕНС00001
7ВАРДАР НЕГОТИНО00000
8СКОПЈЕ 202000000