Струга 18 минути не постигна гол, па претрпе висок пораз од Пролет

Составот на Пролет дојде до очекувана победа против тимот на Струга со 23:15 во заостанатиот натпревар од Групата А во Супер машката лига.

Во две различни полувремиња составот на Пролет имаше доминација во второто кога беше и решен победникот на овој дуел така што немаше многу простор за поправање на работите за гостите.

Средбата имаше интересно прво полувреме во кое стружани успеваа да парираат. Во еден дел од првото полувреме дури Струга беше и во водство до 6:5 кога домашните го свртеа резултатот во своја корист и почнаа да го диктираат темпото.

Сепак, до крајот на првото полувреме стигнаа само до два гола позитива и на одмор заминаа со 12:10.

Она што беше пропуштено во првите 30 минути ракометарите на Пролет го надоместија во вториот дел. Откако во 34. минута резултатот беше 14:12 следуваа минути во кои гостите заборавија како да дојдат до голот на Пролет. Цели 18 минути бараа начин, а во тој период веќе имаа голема негатива.

Пролет си заработи водство од 22:12 и го реши победникот така што немаше ништо непредвидено и непознато беше само со која разлика ќе финишира овој дуел бидејќи беше јасно дека бодовите остануваат во Скопје.

23 - 15
Конечен резултат

Место

УС „Македонско Сонце“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРОЛЕТ1223Победа
СТРУГА1015Пораз

ПРОЛЕТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Кристијан Кристоголман00
4Михаил Аларовпивот00
5Илија Мелоскицентрален бек00
7Кристијан Давитковскидесен бек11
8Дејан Пецаковскилев бек10
10Стефан Доневпивот10
13Мартин Димовдесно крило03
15Ласко Андоновскицентрален бек15
16Никола Кизиќголман00
18Иван Џоновлев бек03
19Доне Мајновдесен бек02
21Марио Гичевцентрален бек00
22Александар Василевскилев бек00
24Виктор Крстевскилево крило00
26Петар Ангеловголман00
71Давор Палевскилево крило19
 Вкупно 523

СТРУГА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Владо Затаракоскиголман00
2Петар Маркоски-10
5Бобан Савески-01
6Никола Стрезоски-00
7Пеце Рајатоскидесно крило11
10Вук Лакичевиќдесен бек21
11Тодор Јанкулоскидесно крило03
12Мартин Јовановскиголман00
14Славиша Димитријескицентрален бек03
18Богдан Николиќцентрален бек03
23Игор Илиевскилево крило01
24Ненад Костоскилево крило01
44Дарио Симоноскипивот01
95Слободан Новаковиќлев бек00
 Вкупно 415

Officials

Судии:Делегат:
ЌАЕВ ГЛИГОР
ЌАЕВ СПАСКО
НАЧЕВСКИ МАРЈАН
ПозЕкипаНПРЛБ
1ОХРИД12120036
2ПРОЛЕТ1280424
3СТРУГА1261519
4Г.А.-КЛ71251616
5РАДОВИШ1250715
6ЈУНИОР К.В.1231810
7АСТРАИОН1211104