Сосема заслужено: Лазаров се најде во идеалниот тим во Франција (ФОТО)

Капитенот на машката репрезентација, Кире Лазаров, сосема заслужено се најде во идеалниот тим на 11. коло на францускиот шампионат.

Откако беше стрелец на победничкиот гол на дуелот меѓу Шамбери и Нант, кој заврши 28-29, немаше дилеми дека Лазаров ќе биде најдобар десен бек.

Тој беше најдобар стрелец во дресот на Нант и постигна шест голови. Покрај Лазаров, од составот на Нант во идеалниот тим се најде и пивотменот Николас Турна.

Идеален тим на 11. коло: 

Голман: Арно Табаран (Истр)
Лево крило: Килиан Вијмино (Монпелје)
Лев бек: Микел Хансен (ПСЖ)
Среден бек: О’Брајан Нијато (Ним)
Десен бек: Кире Лазаров (Нант)
Десно крило: Мохамед Санад (Ним)
Пивотмен: Николас Турна (Нант)
Дефанзивец: Реми Левантуа (Тулуз)