Саздовска и Дунареа обезбедија четвртфинале во Лига на Европа

Македонската репрезентативка Јована Саздовска, одигра солидна партија во дресот на Дунареа Браила во Лигата на Европа.

Дунареа на свој терен го совлада Кубан со резултат 36:32. На полувреме резултатот беше 17:12 за домашната екипа. Јована Саздовска на овој натпревар постигна два гола од три обиди.

Со победата над рускиот Кубан, екипата на Дунареа Браила се најде на второто место во Д групата од Лига на Европа и избори пласман во четвртфиналето.

Уште еден натпревар беше одигран од Д групата. Шиофок во неизвесен натпревар го совлада Флери Луар со 29:28. На полувреме резултатот беше нерешено, 13:13.

Руска Звезда Звенигород направи најголемо изненадување и успеа да го совлада тимот на Вац од Унгарија, 30:29. На полувреме поранешните шампионки на Русија имаа предност од 17:15. Русинките обезбедија важна победа и со триумфот над Вац имаат шанси за пласман во четвртфиналето.