Прилепчани со пресврт до триумф над Голден Арт

По вчерашната победа над Радовиш, ракометарите на Прилеп остварија уште еден триумф на пријателските натпревари.

На домашен терен, избраниците на Горан Кузманоски го совладаа прволигашот Голден Арт со 32-30, иако во поголем дел од мечот гостите ја имаа предноста на своја страна.

Скопјани водеа и со плус шест, 6-12, но во финишот на полувреме прилепчани се вратија во мечот и намалија на минус два, 14-16.

Во вториот дел беше 19-19, па 22-22, но потоа домаќините со серија голови стигна до плус четири, 27-23, па лесно ја сочуваа предноста до самиот крај за конечни 32-30.

Овие две екипи ќе настапат и на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“ што ќе се одржи од 31 август до 2 септември и ќе биде последна проверка на силите пред стартот на Суперлигата.