Прволигашите денеска го отвораат 5. коло, двете средби се играат во Скопје

Со натпреварите кои денеска ќе бидат одиграни во Скопје се отвора 5. коло од Првата машка лига. И двата дуели се од Групата Б каде што на едниот со улогата на фаворит е домаќинот.

Алкалоид денеска е во предност во однос на Кичево. Според формата која се прикажува од стартот на сезоната Алкалоид е голем фаворит.

Што се однесува до другиот натпревар екипата на Металург РА и Македонија ЃП тука може да има неизвесност иако тука гостите би требало да се со мала предност.

Другите средби се играат в сабота кога програмата на натпревари ќе биде навистина долга.

ПРВА МАШКА ЛИГА – ГРУПА А

ДВОЈКИ ЗА 5. КОЛО

13:30ч

ПАРТИЗАН – ПРЕСПА

Сала: „26 Април“ во Гевгелија. Судии: Сашо Јанкулоски и Мартин Јовановски од Прилеп. Делегат: Ѓорѓи Дучков од Гевгелија.

17:00ч

МЛАДОСТ – ВАРДАР НЕГОТИНО

Сала: „Млаз“ во Богданци. Судии: Димитар и Дејан Георгиевски од Скопје. Делегат: Ерик Белимов од Скопје.

ГРК БОРЕЦ – ДРАЧЕВО

Сала: „Гемиџии“ во Велес. Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски од Скопје. Делегат: Љупчо Јаневски од Скопје.

19:00ч

ЈЕХОНА – РАБОТНИЧКИ

Сала: „Риниа“ во Гостивар. Судии: Ивица Илиевски од Битола и Александар Шиукоски од Ресен. Делегат: Игор Станојоски од Кичево.

ПРВА МАШКА ЛИГА – ГРУПА Б

ДВОЈКИ ЗА 5. КОЛО

ЧЕТВРТОК, 14 ОКТОМВРИ

19:00ч

АЛКАЛОИД – КИЧЕВО

Сала: Борис Трајковски во Скопје. Судии: Марко Огњановски и Дамјан Савиќ од Скопје. Делегат: Мамер Реџепи од Скопје.

20:00ч

МЕТАЛУРГ РА – МАКЕДОНИЈА ЃП

Сала: Автокоманда во Скопје. Судии: Виктор Начевски од Скопје и Даниело Божиновски од Битола. Делегат: Златко Локвенец од Скопје.

САБОТА, 16 ОКТОМВРИ

12:00ч

ГОЛДЕН АРТ – АЕРОДРОМ

Сала: СЦ „Јане Сандански“ (мала сала) во Скопје. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева од Скопје. Делегат: Стево Костенчев.

15:00ч

ЈУНИОР КВ – АСТРАИОН

Сала: „Круме Кепески“ во Скопје. Судии: Драган Јовановски од Штип и Игор Јованов од Радовиш. Делегат: Зоран Јовановски од Штип.

17:00ч

ТЕКСТИЛЕЦ – КУМАНОВО

Сала: „Тошо Арсов“ во Штип. Судии: Иво Ѓорѓиевски и Игор Наумовски од Скопје. Делегат: Цано Куртовиќ од Скопје.