Подобра игра, но нов пораз – Македонија загуби и од Словенија

После двата порази од Шведска и од Египет и победата над Чиле, машката сениорска репрезентација на Македонија загуби од Словенија со 21:31 на стартот на втората рунда на Мундијалот, па до крајот на шампионатот останува само битка да се освои некој бод доколку е можно.

Добриот почеток на Македонија во кој успеваа многу работи во нападот особено проигрувањата до пивотите дадоа резултат. За десет минути беа изнудени три удари од седум метри, а беа запрени и дел од нападите на Словенија, па Македонија имаше 5:3.

Сепак, она што беше добро како да почна полека да го снемува откако на средината на првото полувреме Словенците успеаја да се вратат во мечот и да израмнат на 7:7, а брзо и да поведат.

Македонија издржа до 9:9, а потоа следуваа неколку акции во кои немаше реализација и се форсираше шут од позиции кои не беа доволно изградени што резултираше со повисоко водство на противникот. До крајот на првото полувреме Македонија немаше гол, па Словенците заминаа на одмор со предност од 13:9.

Дури 12 минути и требаа на Македонија да дојде до следниот погодок, а тоа веќе носеше губење на ритамот така што Словенците почнаа да го решаваат овој дуел. Во 40. минута Македонија имаше веќе негатива во која немаше шанси да се стигне. Резултатот од 12:20 само покажа дека ќе биде тешко да се достигне негативата и тука стана јасно дека Словенија освојува два бода од денешниот натпревар.

Брестовац во овие моменти одлучи во игра да го внесе Серафимов, кој денеска го одигра првиот натпревар на ова СП. Тој влезе место Лазаров, па на терен имаше многу помлада постава во која Пешевски беше највозрасниот бидејќи и Томовски се најде на голот место Митревски.

Имаше неколку добри минути во кои Томовски одбрани три удари, Серафимов постигна два гола и Кузмановски еден, но потоа одново Словенија воспостави контрола, па дојде на сигурна предност од осум гола. Со оваа разлика противникот се чувствуваше комотно така што имаше мирно продолжение на средбата.

Во финишот беше одиграно мирно. Врањеш исто така ги изротира своите ракометари, па шанса да настапат добија речиси сите. Немаше ништо ново во однос на разликата, па беше само прашање со кој резултат ќе се дојдат до првите бодови во вториот круг. На крајот беше десет разлика, 21:31, но со многу повеќе борба и залагање на теренот во споредба со првите три средби на овој Мундијал.

21 - 31
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МАКЕДОНИЈА921Пораз
СЛОВЕНИЈА1331Победа

МАКЕДОНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Никола Митревскиголман00
4Мартин Велковскидесен бек00
5Стојанче Стоиловпивот01
6Димитар Димитриоскилево крило01
7Кирил Лазаровдесен бек05
11Филип Талескилев бек13
12Мартин Томовскиголман00
17Никола Маркоскипивот00
18Филип Кузмановскилев бек13
19Ненад Костескидесно крило00
21Марио Танкоскицентрален бек03
25Горан Крстевскицентрален бек00
28Мартин Поповскидесно крило01
33Жарко Пешевскипивот02
77Мартин Серафимовдесен бек02
97Марко Мишевскилев бек00
 Вкупно 221

СЛОВЕНИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Сташ Скубецентрален бек00
3Блаж Благотиншекпивот01
5Ник Хенигманлев бек12
8Блаж Јанцдесно крило00
11Јуре Доленецдесен бек05
13Дарко Цингесарлево крило00
17Нејц Цехтедесен бек04
21Драган Гајиќдесно крило07
22Матеј Габерпивот01
23Миха Зарабеццентрален бек04
26Клемен Ферлинголман00
34Рок Овничекцентрален бек01
44Деан Бомбачцентрален бек00
51Борут Мачковшеклев бек15
90Урбан Лесјакголман00
95Матиц Сухолежникпивот01
 Вкупно 231
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ШВЕДСКА85320
2ЕГИПЕТ75311
3СЛОВЕНИЈА65221
4РУСИЈА55212
5БЕЛОРУСИЈА45122
6МАКЕДОНИЈА05005