Палевски го врати Пролет на победнички патеки

Ракометарите на Пролет ја прекинаа серијата порази и по загубените средби од КЛ7 и Охрид, триумфираа на гостувањето кај Радовиш со 19-22. На полувремето, гостите од Скопје имаа предност од два гола разлика, 10-12.

Избраниците на Никола Матлиески поведоа на стартот со 0-3, а потоа беше и 3-8. Сепак упорните домаќини успеаја да намалат дел од негативата и на пауза да заминат со минус два, 10-12.

Во второто полувреме Пролет отвори со два гола за 10-14, но Радовиш со убава серија од четири погодоци израмани на 14-14 за првпат во мечот. Беше и 15-15, пред Пролет да искористи две домашни грешки и да се одлепи на плус два, 15-17.

Оттогаш гостите искусно успеваа да ја задржат предноста што беше два или три погодоци. По 19-21 во финишот, десното крило Димов успеа да погоди во последната минута за триумф на Пролет со 19-22.

Најдобар стрелец во победничкиот тим и воопшто на мечот беше Давор Палевски со 12 голови, а четири даде капитенот Ласко Андоновски. Во домашниот тим се истакнаа Зоран Стојановски и Ивица Илиев со по пет голови.

19 - 22
Конечен резултат

Место

Спортска сала „25 МАЈ“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
РАДОВИШ1019Пораз
ПРОЛЕТ1222Победа

РАДОВИШ

# Играч Позиција Исклучување Голови
Александар Долдуровлево крило01
Славе Јовановскицентрален бек00
1Славјан Пауновголман00
3Зоран Стојановскилево крило05
6Ристе Чаповцентрален бек00
7Мартин Ситновски-00
9Спасе Ѓоргиевдесно крило00
10Здравко Постоловцентрален бек02
14Јован Ѓоргиевлев бек00
15Аце Спасовлев бек00
18Ангелче Органџиевлев бек12
19Александар Марковлев бек10
23Кристијан Ристовлево крило04
24Мартин Трајковскиголман00
66Ивица Илиевцентрален бек05
71Филип Трајановдесно крило00
 Вкупно 219

ПРОЛЕТ

# Играч Позиција Исклучување Голови
Иван Џоновлев бек01
Јован Фичорскицентрален бек00
1Кристијан Кристоголман00
4Михаил Аларовпивот00
7Кристијан Давитковскидесен бек00
8Дејан Пецаковскилев бек20
10Стефан Доневпивот00
13Мартин Димовдесно крило03
15Ласко Андоновскицентрален бек14
19Доне Мајновдесен бек00
21Марио Гичевцентрален бек00
22Александар Василевскилев бек02
23Димитар Матовскипивот00
24Виктор Крстевскилево крило00
26Петар Ангеловголман00
71Давор Палевскилево крило012
 Вкупно 322

Officials

Судии:Делегат:
МИТРЕВСКИ ДИМИТАР
ТОДОРОВСКИ БЛАГОЈЧЕ
КАМИШЕВСКИ ДУШКО
ПозЕкипаНПРЛБ
1Г.А.-КЛ71251616
2ЈУНИОР К.В.1231810
3АСТРАИОН1211104