Металург врза три победи, плеј-оф позициите станаа сè поблиски

Екипата на Металург дојде до нова победа во Супер машката лига овој пат против Прилеп со 35:27 на домашен терен со што дојде до трет триумф во серија и тргна кон повисоките позиции односно кон плеј-оф местата.

Металург имаше сигурна игра во текот на целата средба бидејќи поведе со 2:0, а откако дојде до 4:1 следуваше израмнување на 4:4. После ова израмнување дојде до нова предност од два гола и до крајот на првото полувреме постојано беше зголемувана.

Највисоките плус шест беа достигнати во финишот на првиот дел, 16:10, но тоа не беше задржано откако гостите успеаја да намалат и на одмор да имаат четири гола негатива. Металург водеше со 17:13, а овој резултат најавуваше интересно продолжение.

Во вториот дел Прилеп не можеше да намали. Металург успеа да го задржи водството од првиот дел и уште повеќе да го зголеми. Домашните беа подобриот противник и беа порасположени, а денеска Лазаревски и Озтурк беа тие што го диктираа темпото и што успеаја да се изборат за најголем број на погодоци.

Завршницата беше мирна со постојано водство на металурзите од седум до девет гола, па на крајот не беше никаков проблем за да се дојде до победа од 35:27 за да се дојде до нови бодови. Ова е воедно трет триумф во серија после победите против Скопје и Пролет така што Металург конечно покажува стабилизирање со резултатите.

35 - 27
Конечен резултат

Место

Спортска сала „Автокоманда“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
МЕТАЛУРГ1735Победа
ПРИЛЕП1327Пораз

МЕТАЛУРГ

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Костадин Петровпивот15
4Александар Петковскидесен бек05
7Дамјан Субашевски-02
10Даниел Дупјачанецголман00
12Давид Брестовацголман00
13Златко Хорватдесно крило06
15Улисес Рибеиролево крило00
19Милан Лазаревскипивот07
24Халил Озтурклев бек08
28Андреј Митиќпивот01
51Димитар Бардакоскиголман00
64Велко Маркоскилев бек11
 Вкупно 235

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Александар Тренчевскипивот31
3Бојан Вренцоскилево крило00
7Хазеин Рустамовлево крило05
11Владимир Трајкоскилев бек00
12Иван Ангелескиголман00
17Хари Павловдесен бек11
19Антонио Бурчевскипивот00
21Стефан Лозаноски-00
22Мартин Карафилоскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило07
27Христијан Милошевскилев бек012
28Синиша Павловдесен бек00
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек11
77Зураб Цинцадзеголман00
90Даниел Андоновскилев бек00
 Вкупно 527

Officials

Судии:Делегат:
МЕТАЛАРИ ИСМАИЛ
НИКОЛОВСКИ НЕНАД
КАМИШЕВСКИ ДУШКО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196116141143
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР16141143
3БУТЕЛ16110533
4ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 216102432
5ОХРИД1681725
6ТИКВЕШ 20141681725
7ПРОЛЕТ1681725
8МЕТАЛУРГ1670921
9ПРИЛЕП16501115
10СТРУГА16411113
11СКОПЈЕ 20201620146
12РАДОВИШ1610153