Лига на шампиони: Паузата помина, 4. коло почнува во Германија

После еден викенд пауза од средбите во Лигата на шампионите денеска почнува 4. коло од Лигата на шампионите во машка конкуренција. Флензбург е домаќин на екипата на ППД Загреб и тука е јасно дека домашните се фаворити на теренот.

Вардар во ова коло ќе се соочи со екипата на Кил, а таа средба се игра в сабота во СЦ „Јане Сандански“. В недела тимот на Еурофарм Работник, пак, во „Боро Чурлевски“ ќе игра против составот на Кокс од Финска.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ДВОЈКИ ЗА 4. КОЛО

ГРУПА А

СРЕДА, 9 ОКТОМВРИ

19:00ч

ФЛЕНЗБУРГ – ППД ЗАГРЕБ

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

20:00ч

БАРСЕЛОНА – ЕЛВЕРУМ

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – ПИК СЕГЕД

17:00ч

ПСЖ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Алборг 6 бода (93:72); 2. ПСЖ 6 (92:76); 2. Флензбург 5 (75:67); 3. Барселона 4 (109:71); 5. Пик Сегед 3 (80:82); 6. Елверум 0 (65:85); 7. Целје 0 (73:99); 8. ППД Загреб 0 (68: 103).

ГРУПА Б

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

17:30ч

ВАРДАР – КИЛ

18:00ч

КЕЛЦЕ – МОНПЕЛЈЕ

19:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

15:00ч

ВЕСПРЕМ – ПОРТО

ТАБЕЛА: 1. Вардар 6 бода (96:88); 2. Кил 5 (98:84); 3. Монпелје 4 (81:76); 4. Порто 4 (87:87); 4. Келце 3 (93:89); 5. Веспрем 2 (89:88); 7. Мешков Брест 0 (73:85); 8. Мотор Запорожје 0 (84:104).

ГРУПА Ц

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

18:00ч

ТАТРАН ПРЕШОВ – САВЕХОФ

19:30ч

СПОРТИНГ – БИДАСОА ИРУН

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

17:00ч

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ТАТРАН ПРЕШОВ

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 6 бода (85:67); 2. Савехоф 6 (84:73); 3. Спортинг 4 (86:82), 4. Кокс 2 (73:91); 5. Еурофарм Работник 0 (78:81); 6. Татран Прешов 0 (74:86).

ГРУПА Д

ЧЕТВРТОК, 10 ОКТОМВРИ

19:00ч

КРИСТИЈАНШТАД – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН

САБОТА, 12 ОКТОМВРИ

15:00ч

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ДИНАМО БУКУРЕШТ

НЕДЕЛА, 13 ОКТОМВРИ

15:10ч

ГОГ – ВИСЛА ПЛОЦК

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 5 бода (91:81); 2. Гог 4 (99:90); 3. Висла Плоцк 4 (86:77); 4. Кадетен Шафхаузен 3 (83:78); 5. Чеховски медведи 2 (79:93); 6. Кристијанштад 0 (78:97).