Костески најдобар, Линц извлече бод против фаворизираниот Вест Виен

Македонскиот интернационалец Никола Костески игра во одлична форма на стартот на новата сезона.

Име на Галерија

Како што вчера најави 24Ракомет, натпреварот меѓу Еурофарм Пелистер и Татабања нема да се игра според првичниот план на 20 октомври. Европската ракометна федерација официјално го одложи натпреварот од првото коло на групата Ц на Лига Европа помеѓу македонскиот и унгарскиот тим.

Неговиот тим Линц во третото коло од австрискиот шампионат, го освои првиот бод, откако ремизираше кај фаворизираниот тим на Вест Виен, 23-23.

Иако домашниот тим водеше со 13-9 на полувремето, Линц предводен од македонското десно крило стигна до реми во вториот дел.

Костески беше најдобар стрелец и постигна седум погодоци од десет обиди на овој натпревар.