ИДЕАЛЕН ТИМ НА 5. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР МАШКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло и во пролетниот дел од сезоната.

Продолжуваат разигрувањата за титула и опстанок во елитната конкуренција, па нема да недостигаат неизвесни и интересни натпревари.

Ние одново ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 5. коло од плеј-оф/аут.

Meѓу номинираните ракометари има двајца ракометари на Вардар и по еден ракометар од Куманово, Јуниор КВ, Струга, Голден Арт и Алкалоид…

За МВП на колото ќе можете да гласате до четврток до 12 часот.

СУПЕР МАШКА ЛИГА – РЕЗУЛТАТИ ОД 5. КОЛО ПЛЕЈ-ОФ/АУТ

ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 31-24
ПРОЛЕТ – ОХРИД 27-26
ТИКВЕШ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 30-26
АЛКАЛОИД – БУТЕЛ СКОПЈЕ 22-19

ВАРДАР НЕГОТИНО – СТРУГА 25-26
КУМАНОВО – СКОПЈЕ 33-25
ЈУНИОР КВ – ПРИЛЕП 27-26
ГОЛДЕН АРТ – РАДОВИШ 36-23

СПОРЕД ВАС КОЈ Е НАЈКОРИСЕН РАКОМЕТАР НА 5.КОЛО ВО МАШКАТА СУПЕРЛИГА

Стефан Крстески - десно крило - Јуниор КВ
28.32%
Петар Бугариновиќ - средн бек - Струга
19.14%
Мартин Томовски - голман - Вардар
16.60%
Христијан Милошески - лев бек - Голден Арт
14.45%
Дејан Манасков - лево крило - Вардар
9.96%
Зоран Ѓурковиќ - пивот - Куманово
7.03%
Мартин Серафимов - десен бек - Алкалоид
4.49%

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130142
2АЛКАЛОИД14111236
3ВАРДАР 196114101334
4ТИКВЕШ 20141453618
5БУТЕЛ1450916
6ОХРИД1450915
7ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 214301110
8ПРОЛЕТ1411126
ПозЕкипаНПРЛБ
1ГОЛДЕН АРТ14100433
2СТРУГА1481528
3ПРИЛЕП1472525
4МРК КУМАНОВО1472524
5СКОПЈЕ 20201471624
6ЈУНИОР К.В.1454519
7ВАРДАР НЕГОТИНО1461719
8РАДОВИШ1401132

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 5. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Голман: Мартин Томовски (Вардар) – Голманот на „црвено-црните“ беше меѓу клучните играчи во дерби триумфот над Еурофарм Пелистер.

Лево крило: Дејан Манасков (Вардар) – Левото крило со седум гола го водеше шампионот до победа над битолчани.

Лев бек: Христијан Милошески (Голден Арт) – Прилепчанецот со десет гола го водеше неговиот тим кон трите бода на мечот со Радовиш.

Среден бек: Петар Бугариновиќ (Струга) – Српскиот плејмејкер беше најдобар стрелец со десет гола во првата плеј-аут победа на Струга.

Десен бек: Мартин Серафимов (Алкалоид) – Серафимов имаше одлична партија против Бутел, иако шутираше само пенали, сепак беше непогрешлив.

Десно крило: Стефан Крстески (Јуниор КВ) – Десното крило беше меѓу предводниците во важниот триумф над прилепчани.

Пивот: Зоран Ѓурковиќ (Куманово) – Кружниот напаѓач на кумановци даде голем придонес во петтата победа на исто толку натпревари.