Европски Куп: ПАОК на Тасевска и Николиќ со предност пред реваншот

Македонските интернационалки Марија Николиќ и Марија Тасевска кои настапуваат за грчки ПАОК имаа успешен настап во Европскиот Куп и во првиот натпревар против исландски Вестманејар славеа победа од 29:24.

На овој натпервар и Тасевска и Николиќ имаа свој учинок за времето поминато на терен. Марија Тасевска постигна два погодока, додека Марија Николиќ беше стрелец на еден гол.

Реванш натпеварот се игра во недела со почеток од 15 часот, исто така во Солун како и денешниот дуел. Освен овој натпревар се одиграа петнаесетина дуели ширум Европа.

ЕВРОПСКИ КУП, ЖЕНИ, 2 КОЛО, РЕЗУЛТАТИ:

ПАОК – ВЕСТМАНЕЈАР 29:25 (15:11)
ПИЛАИС – ИЗМИР 28:27 (13:16)
ДЕСПИНА – СКАРА 10:37 (4:17)
СТОКЕРАУ – КРУЗЛИНГЕН 31:26 (14:12)
БОРАЦ – ДУНАЈСКА СТРЕДА 17:24 (8:9)
МЕСТРИНО – СЛАВИЈА ПРАГА 23:28 (13:13)
ВАРДАР – ПРИШТИНА 32:27 (21:11)
ПАНОРАМА – АЗЕРЈОЛ 37:21 (19:11)
АЛПЕНДОРАДА – ГРАН КАНАРИЈА 25:35 (9:13)
ФУШЕ – ЦУГ 26:37 (13:17)
МАКАБИ АРАЗИМ – ЕРИЦЕ 37:28 (20:12)
ВЕСТФРИСЛАНД – ЖАЛГИРИС КАУНАС 25:28 (12:13)
ЈУРО УНИРЕК – ФЕРИЗАЈ 35:14 (22:8)
КВИНТУС – АЛАВАРИУМ 31:28 (14:16)
БРИКСЕН – ДИКЕН 29:26 (13:11)