ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Швајцарија стои на патот на Македонија до европската елита

Машката кадетска репрезентација на Македонија денеска го игра финалето на ЕХФ шампионатот во Летонија против селекцијата на Швајцарија.

Двете репрезентации покажаа најмногу во Рига досега и забележаа по четири победи, па ќе се сретнат во мечот за трофеј што носи и место на младинското ЕП 2024 година, како и на место на кадетското СП 2023 година.

Натпреварот меѓу Македонија и Швајцарија се игра денеска од 16:00 часот во Рига.

Покрај натпреварите во Рига, денеска се играат дуели и на ЕХФ шампионатот во Романија, како и завршните натпревари на кадетското ЕП во Црна Гора.

Ќе се игра и четвртфиналето во СЕХА лига, како и натпреварите во Купот на Шведска.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

09:30 ВЕЛИКА БРИТАНИЈА – МОЛДАВИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

10:00 ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА (ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО КАДЕТИ)

11:00 АЛБОРГ – МАГДЕБУРГ (ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР)

12:00 КОСОВО – БЕЛГИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

12:00 ЕСТОНИЈА – СЛОВАЧКА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

12:30 ДАНСКА – ХРВАТСКА (ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО КАДЕТИ)

12:45 СИЛКЕБОРГ – АРЕНДАЛ (ПРИЈАТЕЛСКИ НАТПРЕВАР)

14:00 ЛУКСЕМБУРГ – ЛЕТОНИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

14:30 ФИНСКА – РОМАНИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

15:00 УНГАРИЈА – ГЕРМАНИЈА (ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО КАДЕТИ)

15:00 БОДЕН – ХАМАРБИ (КУП НА ШВЕДСКА)

16:00 ДРОТ – КРИСТИЈАНШТАД (КУП НА ШВЕДСКА)

16:00 МАКЕДОНИЈА – ШВАЈЦАРИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

17:00 УКРАИНА – АВСТРИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ КАДЕТИ)

17:30 ШПАНИЈА – ШВЕДСКА (ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО КАДЕТИ)

19:45 ТАТРАН ПРЕШОВ – ВЕСПРЕМ (СЕХА ЛИГА)