Денеска на терените: Погледите кон Шафхаузен, мислите кон победа

Меѓу натпреварите кои денеска ќе се одиграат низ Европа има и три дуели од квалификациите за Европското првенство во кои Македонија го има вториот дуел.

Со почеток во 18:30 часот во Шафхаузен следува битка за нови бодови кои можат да бидат од огромно значење и да дадат патоказ кон нов пласман на големо натпреварување.

Македонија има надежи дека денеска ќе може да стигне до бодовите иако нема да биде воопшто лесно со оглед на тоа што Швајцарците знаат да одиграат добро против секого. Затоа денешниот дуел ќе биде максимално интересен. Ќе има што да се види на теренот и дефинитивно ова ќе биде интересен натпревар.

Средбата е последна од денешната програма од квалификациите, а поголемиот дел се играат во текот на утрешниот ден.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

13:00ч

РУСИЈА – УКРАИНА (Квалификации за ЕП)

ВИБЖЕЖЕ ГДАЊСК – ХРОБРИ ГЛОГОВ (Полска Супер лига)

14:00ч

СКУРУ – ЛУГИ (Шведска 1, жени)

14:15ч

ХАЈД – ОНЕРЕДС (Шведска 1, жени)

15:00ч

СКАНДЕРБОРГ – ХОРСЕНС (Данска 1, жени)

ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига, жени)

КУНГАЛВС – СКАРА (Шведска 1, жени)

16:00ч

ВИБОРГ – РАНДЕРС (Данска 1, жени)

ФИНСКА – ДАНСКА (Квалификации за ЕП)

ФТЦ РАИЛ КАРГО – БИТИГХАЈМ (Лига на шампиони, жени)

РОСТОВ ДОН – ЕСБЈЕРГ (Лига на шампиони, жени)

ВИСЛА ПЛОЦК – ЗАГЛЕБИЕ ЛУБИН (Полска Супер лига)

ВАСТЕРАС – Х 65 (Шведска 1, жени)

18:00ч

РИБНИЦА – КОПЕР (Словенија 1)

НОВИ ПАЗАР – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига)

КРИМ МЕРКАТОР – ЧСМ БУКУРЕШТ (Лига на шампиони, жени)

ХРВАТСКА – УНГАРИЈА (ЕХФ Еуро куп)

ДЕБРЕЦЕН – КИШВАРДА (Унгарија 1, жени)

МТК – ВАЦИ (Унгарија 1, жени)

ПОВАШКА БИСТРИЦА – ТОПОЛЧАНИ (Словачка Екстра лига)

18:30ч

ШВАЈЦАРИЈА – МАКЕДОНИЈА (Квалификации за ЕП)

БОДЕН – КРИСТИЈАНШТАД (Шведска 1, жени)