Денеска на терените: Пешевски на гости кај Флензбург, Миркуловски кај Гепинген

Во ситуација кога тимот на Куманово тешко ќе може да надомести на двобојот со Галичанка за да дојде до пласман понатаму во Европскиот куп, во преден план од денешните средби доаѓаат натпреварите на македонските интернационалци.

Бундеслигашите денеска имаат интересни дуели, а на два двобои има и Македонци. Штутгарт е на гостување кај составот на Флензбург, што е најава за интересен дуел за Жарко Пешевски. Филип Миркуловски и Вецлар, пак, имаат двобој со тимот на Гепинген исто така на гостување.

Во европските купови свои настапи имаат Дајана Јовановска, Марија Николиќ, Јована Саздовска и Андреа Седлоска. За сите денешните средби се реванши, а сите имаат предност после првите дуели.

Оттаму денеска се очекува сите да имаат позитивен епилог односно да се најдат во следната рунда од натпреварувањето и да продолжат понатаму во куповите во кои се натпреваруваат.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД – БЕРА БЕРА (Лига на Европа, жени)

10:30ч

БУЗАУ – НАНТ (Лига на Европа, жени)

11:00ч

КУМАНОВО – ГАЛИЧАНКА ЛВОВ (Европски куп, жени)

12:00ч

БИДАСОА ИРУН –ВИЉА ДЕ АРАНДА (Шпанија Асобал)

ГРК ТИКВЕШ – МЛАДОСТ 1977 (Македонија Супер машка лига)

КУЗМАН ВАРДАР – ПЕЛИСТЕР (Македонија Супер женска лига)

МЕТАЛУРГ – СПАРТАК (Македонија Супер женска лига)

12:15ч

ВИБОРГ – ДУНАРЕА БРАИЛА (Лига на Европа, жени)

13:30ч

ФЛЕНЗБУРГ – ШТУТГАРТ (Германија Бундес лига)

14:00ч

ЕСБЈЕРГ – МЕЦ (Лига на шампиони, жени)

ЛОКОМОТИВ – МЕСТРИНО (Европски куп, жени)

ВАРДАР – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ (Македонија Супер женска лига)

15:00ч

БЕСА ФАМГАС – БОСНА ВИСОКО (Европски куп)

ВИКИНГ – ФЈЕЛХАМЕР (Норвешка 1)

ШАМПИОН – ЧАИР (Македонија Супер женска лига)

16:00ч

ГЕПИНГЕН – ВЕЦЛАР (Германија Бундес лига)

ЛАЈПЦИГ – ЛЕМГО (Германија Бундес лига)

БРЕСТ – ОДЕНЗЕ (Лига на шампиони, жени)

ПОДРАВКА – ЦСКА МОСКВА (Лига на шампиони, жени)

Х 65 ХОР – ФЛЕРИ (Лига на Европа, жени)

БЈАСЕН – РАЛИНГЕН (Норвешка 1, жени)

БУТЕЛ СКОПЈЕ – РАБОТНИЧКИ (Македонија Супер машка лига)

17:00ч

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – ЖЕЛЕЗНИЧАР (Србија Супер лига)

ХАЛДЕН – АРЕНДАЛ (Норвешка 1)

НАРБО – ФИЛИНГЕН (Норвешка 1)

17:30ч

СЕСОН –ЕКС АН ПРОВАНС (Франција 1)

САСАРИ – ПАРНАСОС (Европски куп)

ОХРИД – КЛ 7 (Македонија Супер машка лига)

18:00ч

УМАГ – ЗАМЕТ (Хрватска, Премиер лига)

ПРОЛЕТЕР – ПАНЧЕВО (Србија Супер лига)

КОЛЕГО ДЕ ГАЈА – ГРАН КАНАРИЈА (Европски куп, жени)

ИСТОГУ – БЕРЕСТИ (Европски куп, жени)

КАРЈЕНГ – СЛАВИЈА ПРАГА (Европски куп, жени)

ПАОК – КАВАЛИЕРИ (Европски куп, жени)

18:30ч

РАДОВИШ – АСТРАИОН (Македонија Супер машка лига)

19:00ч

ГОРИЦА – СЕСВЕТЕ (Хрватска, Премиер лига)

ВИНЕР НОЈШТАТ – МАЛАГА (Европски куп, жени)

ДЕСПИНА – СТРУЖАНКА (Македонија Супер женска лига)

19:30ч

ГРАНОЉЕРС – ЕЛЧЕ (Европски куп, жени)

20:00ч

НАВА – АДЕМАР (Шпанија Асобал)

НФХ НИК – ПАРИЗ 92 (Лига на Европа, жени)