Денеска на терените: Данска без право на грешка, мора да ја победи Шпанија

Домаќинот на Европското првенство, Данска денеска ќе одигра вежен натпревар со оглед на тоа што против Шпанија нема право на грешка. Домашната селекција едноставно мора да нападне од почеток и да го контролира натпреварот доколку сака да се остане со шанси за полуфинале.

Секој друг резултат за Данска ќе биде поразителен така што е сосема извесно дека денеска домаќините на Европското првенство нема да имаат право на грешка.

Денеска ќе се одиграат и три средби на домашна сцена.

Први на терен се дамите од 14:30 часот. Тоа е дуелот меѓу Пелистер и Гевгелија, кој е претпоследен од есенскиот дел на сезоната.

Потоа ќе се игра натпревар од Групата Б каде уште не е решено ниту едно прашање за пласман во плеј-офот, а играат Бутел Скопје против ГРК Тиквеш.

Последниот натпревар на домашна сцена е меѓу Јуниор Кисела вода и Струга и тоа е натпревар со кој се затвора есенскиот дел во Групата А од Супер машката лига.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

11:00ч

ДИНАМО АСТРАХАН – ЧЕЛЈАБИНСК (Русија Супер лига)

КРАСНОДАР – СУНГУЛ (Русија Супер лига)

12:00ч

ЦСКА МОСКВА – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига)

12:30ч

ТАЛИН – ИШТАД ИФ (Европски куп)

ВИТОРИЈА – ГАЈА (Португалија 1)

13:00ч

АДЈИФ – АЛИСА УФА (Русија 1, Супер лига, жени)

13:30ч

РАЈН НЕКАР – ФЛЕНЗБУРГ (Германија Бундес лига)

ПЕЛИСТЕР – ГЕВГЕЛИЈА (Македонија, Супер женска лига)

15:00ч

ДУКЛА ПРАГА – ПОЛВА СЕРВИТИ (Европски куп)

КРАСНОДАР – ИЗЕВСК (Русија Супер лига, жени0

15:15ч

СТРАЗБУРГ – САРАН (Франција 2)

15:30ч

АРАНАС – МАЛМЕ (Шведска 1)

16:00ч

БАЛИНГЕН – МАГДЕБУРГ (Германија Бундес лига)

ГЕПИНГЕН – БЕРГИШЕР (Германија Бундес лига)

НАНТ – ПСЖ (Франција 1)

БАЈА МАРЕ – ПАРНАСОС СТРОВОЛУ (Европски куп)

РУНАР – НАРБО (Норвешка 1)

ЦИРИХ – БЕРН (Швајцарија 1)

17:00ч

БЕЈКОЗ – АНОРТОЗИС (Европски куп)

17:15ч

ВАРБЕРГ – ХОВДЕ (Шведска 1)

18:00ч

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ГРК ТИКВЕШ (Македонија, Супер машка лига)

КИКИНДА – ЦРВЕНКА (Србија Супер лига)

ХУЕСКА – ЛА РИОХА (Шпанија Асобал)

ТАТАБАЊА – ДАБАС (Унгарија 1)

ДРАМЕН – ХАСЛУМ (Норвешка 1)

ЕЛВЕРУМ – БЕКЕЛАГЕТ (Норвешка 1)

ФЈЕЛХАМЕР – САНДЕФЈОРД (Норвешка 1)

ВИКИНГ – ХАЛДЕН (Норвешка 1)

РАЛИНГЕН – ОПСАЛ (Норвешка 1, жени)

18:15ч

ЦРНА ГОРА – ШВЕДСКА (Европско првенство, жени)

19:00ч

ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА – СТРУГА (Македонија, Супер машка лига)

ПОРЕЧ – ДУБРАВА (Хрватска Премиер лига)

20:30ч

ДАНСКА – ШПАНИЈА (Европско првенство, жени)