Гигов „полуде“ на голот, ПАОК ја среди Верија

Грчкиот тим ПАОК Солун предводен од македонскиот голман Виктор Гигов забележа нова победа во првенството на јужниот сосед.

ПАОК славеше на гостински терен кај незгодната екипа Верија со 34-28, откако на полувреме имаше само минимална предност, 16-15.

Најзаслужен за високиот триумф беше токму Гигов, кој имаше блескава партија и одбрани 18 удари на ривалот.

ПАОК сега има пет од пет во групата Б од првенството, а следен предизвик ќе им биде домашниот меч со Пилаијас.