Врањеш одбра за ЕП, Словенија без Лесјак и Млакар (ФОТО)

На три дена до почетокот на Европското првенство селекторот на Словенија, Љубомир Врањеш го одреди списокот на патници кои ќе ги поведе во Шведска. Од составот отпаднаа голманот Урбан Лесјак и десниот бек Жига Млакар.

Сепак, Врањеш не ги отпиша овие двајца ракометари и тие ќе чекаат повик за настап во својата земја. Секоја репрезентација има право на две измени во секоја фаза. Новиот селектор го одреди и капитенот на тимот, тоа ќе биде искусниот Вид Кавтичник, а негов заменик ќе биде Јуре Доленец.

Во подготвителниот период Словенија оствари две убедливи победи против Македонија и Црна Гора. На првенството ќе играат во Гетеборг против домаќинот Шведска, Полска и Швајцарија.