Вардарки без многу напор до убедлив триумф над Спартак

Во натпревар на кој беа постигнати 81 гол, тимот на Вардар без многу проблеми славеше над Спартак со 45:36.

Вардарки со новите освоени бодови го зголемија бодовното салдо, сега имаат 58 бодови и ја презедоа третата позиција на табелата.

На денешниот дуел сѐ беше решено уште во првото полувреме, кое „црвено-црните“ го добија со 23:18.

Спартак уште повеќе попушти во второто полувреме и никако не можеше да дојде до помала негатива.

Најефикасна во вардаровиот табор беше Ивона Трпевска со девет погодоци, осум додаде Симона Василева, седум запиша Борјана Коцева.

Кај поразениот тим се истакнаа Михаела Ангеловска со девет и Ангела Гроздановска со осум погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243