Познат поширокиот список на кадетите – Македонија на Бадник и Божиќ ќе брка ЕП

Машката кадетска репрезентација на Македонија на почетокот на идната година ја очекува настапот во квалификациите за Европското првенство 2024 година.

Селекторот Наум Танески на поширокиот список има 35 ракометари, а во текот на следните денови ќе биде објавен и скратениот список со ракометарите што ќе ги почнат подготовките в понеделник.

Македонија е во група со Швајцарија, Словачка и Косово, а натпреварите од квалификацискиот турнир ќе се играат во Скопје.

Домаќин ќе биде салата во Автокоманда од 5 до 7 јануари, а сите три меча, нашите репрезентативци ќе ги играат од 15:00 часот.

Најдобрите две селекции од групата ќе обезбедат место на Европското првенство за кадети што ќе се игра во Црна Гора во август.