Пионери: Oхрид го победи Вардар со 40 разлика, Голден Арт прими само два гола од Мулти Есенс

Викендов се комплетираше 3. коло од пионерската машка лига, каде имаше возбудливи натпревари, но и со високи и убедливи победи.

Во група А, тимот на Охрид го совлада Вардар со високи 48-8. Охрид и на пауза имаше предност од 22-3. Најефикасен беше Христијан Пупунцоски со 12 гола.
Во Голден Арт беше подобар од Мулти Есенс со убедливи 40-2. До полувремето Мулти Есенс остана со два постигнати голови. Кај Голден Арт најефикасен беше Борјан Црцаревски со седум гола.

Во група Б, Прилеп триумфираше против Вардар Неготино со 26-13. Прилеп беше предводен од Марио Столески кој постигна 11 погодоци, додека тимот на Тиквеш сигурен против Голден Арт Аеродром со високи 30-10. Тиквеш и на полувреме имаше висока предност од 19-6. Најефикасен во тимот на Тиквеш беше Наумов со девет постигнати гола.

Во група В, тимот на Бисинов го остави Бутел Скопје да постигне само три гола, резултатот беше 35-3. Кај Бисинов најефикасни беа Огнен Кузманов, Филип Велковски и Антонио Коцев, сите тројца постигнаа по пет гола.