Младинци: Цветковски постигна 20 гола во победата на Бутел, шампионот со нов триумф

Минатиот викенд беа одиграни дел од натпреварите од петтото коло во машката младинска лига.

Екипата на Овче Поле триумфираше на гостувањето кај екипата на Еурофарм Пелистер со 33-31. Иако тимот од Свети Николе настапи само со десет ракометари, сепак беше подобар противник од домашниот тим. Најдобри стрелци кај победникот беа Бојан Гичев и Петар Начев, со по девет погодоци, додека во домашниот тим се истакнаа Владимир Ацковски со десет и Благој Христовски со девет гола.

Бутел Скопје забележа победа на домашен терен против Еурофарм Пелистер 2 со резултат 31-29. На полувреме Еурофарм Пелистер 2 имаше предност со високи 16-11, но сепак во второто полувреме тимот на Бутел Скопје направи пресврт, и на крај се радуваше на триумф. Лидер во победничкиот тим беше Петар Цветковски, кој дури 20 пати погоди во гостинскиот гол, а најдобар стрелец кај битолчани беше Димитар Вирловски со 13 гола.

Пролет беше убедлив против составот на Прилеп со високи 42-27. Домашната екипа беше предводена од Матеј Јачев со девет и Андреј Стојановски со седум гола, а во гостинскиот состав се истакнаа Ангел Крстески со шест и Павел Лажоски со пет погодоци.

Шампионот Голден Арт беше сигурен на гостувањето кај Вардар со 43-24. Кристијан Стаменковиќ постигна десет гола во овој триумф, додека Огнен Тасевски стрелаше пет пати кај вардарци.

Младинци, 5. коло, резултати:

Бутел Скопје – Еурофарм Пелистер 2 31-29
Еурофарм Пелистер – Овче Поле 31-33
Пролет – Прилеп 42-27
Вардар – Голден Арт 24-43
Тиквеш – Мулти Есенс одл.
Младост Богданци – Алкалоид одл.
Охрид слоб.