Унгарија, Словенија и Полска

Миклавчич ја заврши кариерата, ќе има друга функција во Горење Велење

Некогашниот словенечки репрезентаитвец Давид Миклавчич, реши да стави крај на играчката кариера на 39 години. Тој ги одигра последните четири сезони во дресот на Горење Велење, со кој оваа сезона стигна до четвртфиналето на Лигата...

Женскиот шампион на Украина ќе игра во полското првенство

Шампионот на Украина во женска конкуренција, Галичанка Лвов, би можел од следната сезона да игра во полскит шампионат. По Мотор Запорожје, кој ќе игра во Диселдорф во Втората Бундес лига, сега и женскиот првак добива...

Унгарската легенда ја прекинува кариерата, ќе биде спортски директор во татковината

Унгарскиот легендарен ракометар Габор Часар за „М4 Спорт“ соопшти дека ја прекинува ракометната кариера и во иднина останува во ракометот, но во друга улога. Поранешниот унгарски репрезентативец, кој има 38 години, во следната сезона ќе...

Откритието на Мундијалот во Македонија се сели во Шпанија

Десниот бек од Нигерија, Фарук Јусуф, кој беше откритие на кадетскиот Мундијал во Македонија во 2019 година, следните две сезони ќе ги помине во шпанскиот Гранољерс. Иако уште тогаш Јусуф потпиша за Бутел Скопје, тој...

Колку заработуваат тренерите на најдобрите женски екипи – најплатен е Мартин

Романскиот портал „ГСП“ ги објави платите на тренерите од учесниците во Лигата на шампионите од изминатата сезона, како и платите на тренерите кои ги предводат женските клубови во Романија. Тренерите на екипите кои учествуваат...

Карaлек искрено: Јас би му ја дал МВП титулата на Гомез

Во изминатата сезона во Лигата на шампионите, Барселона успеа да ја одбрани титулата на фајнл-фор турнирот во Келн, откако во финалето го совлада Келце по изведувањето на пенали, со резултат 37:35. Од редовите на Келце,...

Целје пазареше во Португалија, ангажираше голман од Спортинг

Словенечкиот шампион Целје, кој во следната сезона ќе учествува во Лигата на шампионите, полека го комплетира ростерот, а раководството на клубот денеска го претстави првото засилување во тимот на „пиварите“. Голманот на репрезентацијата на Тунис,...

Висла Плоцк го пушти Фернандез на позајмица во Адемар Леон

Ракометарот на Висла Плоцк, десниот бек Давид Фернанез иако има актуелен договор со полскиот вицепрвак на уште една година, во следната сезона ќе го носи дресот на Адемар Леон, пренесува шпанска „Марка“. Фернандез нема да...

Келце прати на позајмица уште еден ракометар

Полскиот шампион Келце за следната сезона ангажираше голем број на ракометари, па така неколку од нив ќе играат на позајмица во други клубови, а еден од нив ќе биде и младиот ракометар Ноа Зубац. 19-годишниот...

„Талант понекогаш е построг кон Алекс и Даниел отколку со остaнатите во екипата“

Најкорисен играч на завршниот турнир во Лигата на шампионите беше ракометарот на Келце, Артем Каралек. Пикерот имаше одлични издание во двата дуелa но не успеа да стигне до трофејот. Искусниот ракометар во интервју за сајтот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ