Унгарија, Словенија и Полска

Нов предизвик за Македонката: Ливриниќ ќе игра за унгарскиот Сомбатељ

Повремената репрезентативка на Македонија, Елена Ливриниќ, која настапува на позицијата среден бек, во новата сезона ќе има нов интернационален предизвик. Екс ракометарката на Металург ги засили редовите на Сомбатељ од Унгарија. Станува збор за клуб...

Веспрем ќе остане без клупската икона – Лекаи се сели во Висла Плоцк?

Средниот бек Мате Лекаи, кој долги години го носи дресот на унгарскиот Веспрем, би можел да се пресели во Висла Плоцк. Полскиот „Спортове Факти“ ја најави можност Лекаи да се пресели во полскиот вицепрвак, кој...

Војводина се послаба – Жмавц се пресели во Полска

Полскиот суперлигаш Вибжеже Гдањск полека го комплетира тимот за новата сезона, во која ќе влезе со поголеми амбиции од претходната, па така раководството на клубот сериозно работи во составувањето на тимот, кој ќе може...

Згасна унгарски клуб чиј дрес го носеше и македонски репрезентативец

Раководството на унгарски Орошази преку социјалните мрежи ја информираше тамошната јавност дека поради недостиг на финансиски средства, клубот заминува во ракометната историја. Екипата на Орошази во минатата сезона во второлигашката конкуренција заврши на 5. позиција...

Веспрем освои една титула во пет години, па ќе се менува форматот на унгарскиот...

Унгарската ракометна федерација воведе измени во системот на натпреварување за машкото унгарско првенство, и тоа е многу јасно - по притисокот од Веспрем, кој успеа да освои само една титула во последните пет сезони. Во...

Одигра одлично против Македонија во мундијалскиот бараж, па си обезбеди трансфер во Висла

Чешкиот десен бек Томаш Пирох е нов ракометар на полскиот вицепрвак Висла Плоцк, откако потпиша договор на две сезони. Чехот ќе го замени Давид Фернандез и ќе биде добро решение на проблематичната позиција за Висла...

Келце и Бенфика добија вајлд-карти за Супер Глоуб

Извршниот комитет на светската ракометна куќа (ИХФ) на состанокот, кој бил одржан во изминатата недела, одлучил двете вајлд-карти за овогодинешното издание на Супер Глоуб турнирот во Саудиска Арабија да им ги додели на полскиот...
video

Амбициозниот Крим тргна со подготовки, пристигнаа Радичевиќ, Лазовиќ, Дмитриева…(ФОТО)

Словенечкиот шампион Крим денеска ги стартуваше подготовките за новата сезона, во која ќе атакува на повисок пласман во Лигата на шампионите. За таа цел, раководството на клубот ангажираше неколку звучни засилувања. Во клубот од Љубљана...

Доби суспензија и парична казна, сега ќе мора да му плати и оштета на...

Француската ракометарка со хрватскo потекло, Тамара Хорачек, која во минатата сезона потпиша договори со два клуба во исто време – унгарскиот Шиофок и францускиот Мец, заработи нова казна. Откако ракометниот суд на Европската ракометна федерација...

Четири пати се искачи на врвот на Европа, сега ќе игра во Втората лига...

Бернадет Боди, некогашната репезентативка на Унгарија, се приближува кон крајот на кариерата и во следната сезона ќе настапува за второлигашот Сент Иштван. 36-годишното десно крило со тимот на Ѓер освои четири титули во Лигата на...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ