Свет

Светскиот првак од пред две години се задоволи со Президент купот во Јапонија

Селекцијата на Франција која пред две години ја освои титулата на Светското првенство кое се одржа во Германија, на Мундијалот во Јапонија мораше да се задоволи со нов трофеј, но оној уштениот од Президент...

Скандинавскиот двобој за Норвешка, Русија маршира без пораз, Србинките до голем триумф

Денеска започна втората фаза од Светското првенство во Јапонија, а можевме да видиме шест интересни натпревари. Русинките продолжуваат да газат и понатаму, а најнова жртва беше селекцијата на Романија која беше совладана со 18-27. Црна...

Светско првенство: Холандија, Русија и Шпанија тргнуваат со максимум

Утре стартуваат битките од втората рунда на Светското првенство во Јапонија, а тоа значи дека почнуваат главните битки после кои ќе се знаат имињата на екипите кои ќе разигруваат за титулата. Од вториот круг...

Светскиот првак нема да види втор круг, Србија и Романија низ “иглени уши“

Светскиот првак Франција загуби од Данска во решавачкиот натпревар која од двете селекции ќе обезбеди место во главната рунда на Мундијалот во Јапонија. Светските шампионки од Германија 2017 година, беа во негатива во голем...

Светско првенство: Уште четири селекции потврдија втор круг

Со одигрувањето на 4. коло во Групите А и Д дојде до одговор за уште неколку прашања околу пласманот во втората фаза. Четири селекции од овие групи веќе си обезбедија место и ќе играат...

Радичевиќ ја водеше Црна Гора до нова победа, Бразил нема да игра во главната...

Селекцијата на Црна Гора ја забележа и четвртата победа на Мундијалот во Јапонија, откако по Сенегал, Унгарија, Казахстан, ја совлада и Романија и тоа со голем пресврт. Губеа избраничките на Пер Јохансон со 17-21, но...

Светско првенство: Србија не успеа да ја изненади Норвешка, но Црна Гора и нанесе...

Во 3. коло на Светското првенство во Јапонија фаворитите веќе почнаа да се изделуваат така што полека се гледа кои репрезентации ќе бидат во трка за висок пласман. Србија не успеа да го одржи ритамот...

Светско првенство: Германија, Шпанија и Црна Гора во одличен ритам

После првите две гола во Групите Б и Ц на Светското првенство во Јапонија селекциите на Германија, Шпанија и Црна Гора покажаа најмногу односно имаат максимални четири бода со што најавија битка за висок...

Долг е патот до Египет: Започнаа претквалификациите за Мундијалот во 2021 година

Со натпреварите од групата 2 помеѓу Грција и Кипар, како и Израел и Финска, започа борбата за пласман на Светското првенство во Египет во 2021 година. Ова е единствената група каде што репрезентациите ќе...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ