Првенства

Кил пропушти напад за реми, Кристенсен ја запечати победата за Алборг

Екипите на Алборг и Кил одиграа одличен натпревар во 8. коло од Групата А во Лигата на шампионите кој после голема борба го доби тимот од Данска со 35:33 во неизвесна завршница. Дуелот почна максимлно...

Загреб победи после 642 дена, тргна во потера на Вардар

Во рамките од 8. коло во Лигата на шампионите, ракометарите на Загреб со триумфот против Мешков Брест од 31:24 ја прекинаа „црната серија“ и ја остварија првата победа во новата сезона. Оваа победа дојде...

Келце запиша нова историја: Во седум дена двапати ја сруши моќната Барса

Екипата на Келце одработе неверојатен натпревар во кој имаше одличен финиш и го совлада составот на актуелниот освојувач на Лигата на шампионите, Барселона со 29:27. Барселона беше подобриот противник 55 минути, а потоа се случи...

Ќе го паметат ова гостување: Вчера претрпеа пораз, денеска останаа цел ден по аеродроми

Ракометарите на АЕК кои минатиот вторник беа ривали на Еурофарм Пелистер, а на ова гостување битолчани дојдоа до победа од 30:27 вчера загубија и на гостувањето во Португалија кај Спортинг, но минимално со 30:31. Сепак,...

Фленсбург без половина тим и без тренерот против Динамо Букурешт!

Учесникот во Лигата на шампионите, Фленсбург се соочува со големи проблеми откако во тимот пет ракометари биле позитивни на Ковид 19 и поради тоа, раководството на клубот минатиот викенд мораше да го откаже дерби...

Романци ќе бидат „главни“ на теренот во СЦ „Јане Сандански“

Европската ракометна федерација ги делегираше арбитрите за осмото коло во Лигата на шампионите. На дуелот меѓу Вардар и ПИК Сегед што се игра утревечер во СЦ „Јане Сандански“, правдата ќе ја делат романски арбитри. Станува збор...

Бодо: Вардар има незгоден стил на игра, ама ние имаме една цел – да...

Ракометарите на Вардар ги очекува ново соочување со унгарскиот шампион ПИК Сегед во Лигата на шампионите. Левиот бек на унгарскиот тим, Ричард Бодо многупати гостувал во Скопје и знае дека нема да биде лесно за...

„Барсa не е навикната да губи двапати по ред“

Асистентот на Талант Душебаев во Келце, Криштоф Лијевски за денешниот натпревар против Барселона во рамките од Лигата на шампионите изјави дека неговиот тим може да се надева на победа. Домашниот терен ќе биде мотив плус...

ПИК Сегед доаѓа утре во Скопје – ќе остане само 12 часа!

Унгарскиот шампион ПИК Сегед, на денот на натпреварот против Вардар ќе пристигне во македонскиот главен град. Избраниците на Хуан Карлос Пастор ќе тренираат денеска во Сегед, а утре ќе заминат со автобус до Будимпешта, од...

Од спортски директор стана тренер

Францускиот тим Нант го промовираше новиот тренер, кој ќе седне на местото на Алберто Ентрериос. Станува збор за Грегори Кожан, кој потпиша договор на две сезони и досега му беше асистент на Ентрериос и плус...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ