Скандинавија

Некогашна ракометарка и нејзината сопруга заработиле пола милион евра од препродажба на стан (ФОТО)

Поранешната ракометарка од Данска, Камила Андерсен имаше богата кариера, откако заврши со играњето работи како стручен коментатор на ДР Спорт и има своја туристичка агенција „Травел сенс“. Андерсен со својата сопруга Шарлот Педерсен купија луксузен...

Михаел Кнудсен нема повеќе да игра – доби нова улога во Силкеборг

Данецот кој стави крај на својата играчка кариера не може да се одели од ракометот, тој останува да работи во Силкеборг како спортски директор на клубот. Во соопштението од клубот се наведува дека Кнудсен ќе...

Поради болната мајка се врати дома: Нора Мерк потпиша за норвешкиот Кристијансанд

Норвешкиот десен бек Нора Мерк, која одигра само 31 минута за романскиот ЧСМ Букурешт во цела сезона, се врати во татковината. Таа го раскина договорот со ЧСМ Букурешт, а следниот ден веднаш потпиша со норвешкиот...

Естонски клуб ќе игра во шампионатите на две држави

Ракометната федерација на Финска потврди дека националните федерации на Естонија и Финска постигнале договор да ја одобрат иницијативата на естонскиот тим Талин да настапува во првенството на Финска. Талин ќе се натпреварува само во регуларниот...

Нора Мерк: Јас сум како мачка – имам девет животи!

Норвежанката Нора Мерк која имаше многу проблеми со повреди во текот на кариерата во Инстаграм разговор со Едуарда Аморим најави дека едвај чека да се врати на теренот. Мерк полека закрепнува од десетата операција после...

Нора Мерк се враќа во татковината, Кристијансанд станува клуб-репрезентација!

Десниот бек на тимот на ЧСМ Букурешт, Нора Мерк, по само една неполна одиграна сезона би можела да си замине од романската престолнина и да се врати во татковината. Според пишувањата на норвешката ТВ2, Мерк...

Екс тренер на ЖРК Вардар ќе води машка екипа

Поранешниот консултант во стручниот штаб на ЖРК Вардар, Јан Питлик, го напушти тимот на Оденсе по три години и ќе има нов предизвик во кариерата. Данскиот стратег по подолго време се враќа во машкиот ракомет...

Помина 24 дена во карантин поради еден репрезентативен собир

Легендарниот Матс Олсон кој е тренер на голманите во репрезентацијата на Шведска и женската репрезентација на Норвешка ќе помине 24 дена во карантин за седум дена на работа. Олсон живее во Сантандер, Шпанија а откако...

„Мислам дека сум должен на соиграчите и навивачите, но ако не најдам мотивација –...

Најдобриот ракометар на репрезентациајта на Данска и играч на франсускиот ПСЖ, Микел Хансен во интервју за evroman.dk говореше за неговите размислувања за завршување на кариерата. Хансен рече дека најважно во донесувањето одлука за прекин на...

Исландски репрезентативец има тумор на грбот!

Поранешниот ракометар на Вецлар и еден од најдобрите играчи на репрезентацијата на Исланд, Кари Кристјан Кристијансон последните неколку години се бори со тумор на грбот. Исланѓанецот засега успешно се справува со опасната болест. Пред неколку...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ