Насловна

Тримо му посака добредојде на Лесјак

Словенечкиот репрезентативен голман Урбан Лесјак од летово ќе има нов предизвик во кариерата. Досегашниот чувар на мрежата на македонскиот првак Еурофарм Пелистер, се враќа во татковината по долго време. „Убаво е да се вратиш дома. Се...

Светското клупско првенство со девет тима – Барса, Магдебург, ПСЖ…

На претстојното Светско клупско првенство во Египет ќе играат вкупно девет екипи, од кои три европски. Тоа се европскиот првак Барселона, актуелниот бранител на титулата на Супер Глоуб - Магдебург, како и ПСЖ кој доби...

Јанев: Ќе се трудиме од натпревар во натпревар да бидеме се подобри

Младинската женска репрезентација на Македонија денеска го стартува настапот на Светското првенство во Скопје. Селекторот Дарко Јанев вели дека главната цел е да се помине групната фаза и дека ќе се оди чекор по чекор. „Нашата...

Стартува младинскиот Мундијал во Скопје – ќе има вкупно 116 натпревари!

Денеска во македонската престолнина ќе стартува Светското младинско првенство во женска конкуренција, на кое освен Македонија, ќе учествуваат уште 31 држава. Актуелен бранител на титулата на младинскиот Мундијал ќе биде репрезентацијата на Норвешка, која пред...

ПРИЛЕП 2024: Познати деталите за меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“ – еве кои екипи ќе...

Од 29 август до 1 септември ракометниот клуб Прилеп ќе го организира 9. издание на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“. Покрај домаќинот на овој турнир, што се игра во чест на некогашниот македонски репрезентативец, ќе играат...

Куманово се раздели со двајца странци, замина и Атанасовски

Тимот на Куманово го формира играчкиот ростер за следната натпреварувачка сезона во која ќе влезе со поголеми амбиции. По крајот на сезоната во која опстанокот беше обезбеден со второто место во суперлигашкиот плеј-аут, раководството на...

Турнирот во Добој од 28 август до 1 септември – Еурофарм Пелистер во елитно...

Новото издание на ТВ Турнирот на шампионите во Добој ова лето ќе се одржи од 28 август до 1 септември. Исто како и лани, македонскиот шампион Еурофарм Пелистер ќе биде дел од турнирот во Босна...

ОХРИД 2024: Два поранешни европски шампиони на турнирот „Крсте Андоновски“ – еве ги сите...

Претстојното лето во СРЦ „Билјанини Извори“ ќе се одржи третото издание на меморијалниот турнир „Крсте Андоновски“ во организација на клубот и Општина Охрид. За разлика од лани, оваа година нема да настапи освојувачот на трофејот...

Познат составот на Македонија за СП – во комбинација останаа 18 ракометарки

Женската младинска репрезентација на Македонија од утре го започнува настапот на Светското првенство во Скопје. Селекторот Дарко Јанев имаше големи проблеми со ростерот и повредите на дел од клучните ракометарки. По Теодора Дукоска, остана и без...

СЕДМЕРЕЦ: Долго топло лето за ракометните надежи

1.Младите во фокусот Завршија натпреварите, првенствата, плеј-офите и аутите, се поделија титулите и пехарите, се финишираат трансферите, се чека уште распределбата на вајлд-картите за европските купови и за нациите што се далеку од Париз и...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ