Насловна

Еурофарм Пелистер како тајфун, ја „оддува“ Татабања среде Битола

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го одиграа најдобриот натпревар сезонава и дојдоа до висока победа на средбата против Татабања со 33:20. Освен првите десетина минути кои поминаа во надигрување и резултатска израмнетост продолжението од средбата мина...

„Имаме листа на засилувања, ама ако Михајловски не добие помош – тоа ќе падне...

Во овој ростер на Вардар голем дел од играчите имаат договори на една година, со оглед на тоа што се работи на нов проект во кој главниот збор го има претседателот Михајло Михајловски. Тренерот Веселин...

Вардар во големи проблеми: Дибиров, Куни, Тото, Стоилов, Кудуз…неизвесни за ПИК Сегед!

Вардар го очекува осмиот натпревар од Лигата на шампионите против унгарскиот шампион ПИК Сегед. Тренерот Веселин Вујовиќ има големи проблеми со ростерот и не може да одработи тренинзи со комплетниот играчки кадар. Левото крило Тимур Дибиров...

Вујовиќ: Мора сите да сфатат – овој Вардар не е истиот од шампионските години

Ракометарите на Вардар в четврток го играат осмиот натпревар во Лигата на шампионите против ПИК Сегед. По поразот од Унгарија, вардарци ќе се обидат да го поправат впечатокот и да ја прекинат црна низа во...

Периќ: Ќе се обидеме да ја донесеме во Битола долго очекуваната титула

Еден од клучните ракометари во Еурофарм Пелистер оваа сезона е босанскиот репрезентативец Јосип Периќ. Капитенот на битолчани посакува да продолжи позитивниот тренд и против Татабања во четвртото коло од Лигата на Европа. „Поразот од Ним ни...

„Лазаров е логичен избор за тренер на Нант“

На крајот на оваа сезона францускиот Нант ќе остане без тренерот Алберто Ентрериос, кој ќе го преземе тимот на Лимож. Клубот не очекуваше дека Ентрериос ќе замине, па мораше да започне со потрага по негов...

Штрајк во Автокоманда: Нема пари – нема тренирање!

Ако брзо не се најдат пари, и бидат исплатени играчите поранешниот македонски ракометен првак Металург се соочува со губење на натпревари со службен резултат, и со неизвесна клупска судбина, па дури и најцрни сценарија....

Македонски дијамант се бруси во Норвешка: Запознајте го 14-годишниот Мишел Поп Андонов

Еден македонски талент, 14-годишниот Мишел Поп Андонов, кој ракометот го учи во Скандинавија, досега не беше на радарот на стручните штабови на македонски селекции. Станува збор за штипјанец, кој потекнува од познато спортско семејство, во...

Возбудлива трка за најдобар стрелец – Кузманоски и Хорват заедно на врвот

Комплетирањето на 11. коло од Супер машката лига донесе и можност да се види пресекот на Листата на стрелци и да се види како стојат работите во моментов во трката за стрелец број 1. Цветан...

СЕДМЕРЕЦ: Сѐ дерби до дерби!

1.Нема што немаме! „Ракометот не бил никогаш поатрактивен од сега“, ќе рече претседателот на ЕХФ, Михал Видерер во она големо интервју за јубилејната 30-ка на европската куќа на ракометот. За среќа, ние тоа одамна си го...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ