ВЕСТИ

Мешков Брест на оригинален начин го промовираше Скубе (ВИДЕО)

Словенечкиот интернационалец Сташ Скубе по две години заминува од европскиот шампион Вардар и во следните две сезони ќе го носи дресот на белорускиот првак Мешков Брест. Ваквата можност ја најави 24Ракомет пред еден месец, што...

Дали Вардар ќе биде „елиминиран“ од корона или директно ќе оди во Келн?

Европската ракометна федерација пред две седмици објави календар на натпревари за месец јуни, во кој се вклучени сите клупски и репрезентативни натпревари што требаше да се одиграат во текот на март, април и мај. Но...

Пенезиќ: Уживав во секој ден во Македонија, жал ми е што не ја освоив...

Поранешната ракометарка на Вардар, Андреа Пенезиќ поради ситуацијата со коронавирусот е во размислување дали да ја продолжи кариерата за уште една година со оглед на тоа што веќе неколку сезони размислува за да прекине...

Ракомет, фудбал, кошарка…сè на едно место – Македонија добива спортски канал!

Македонската радио телевизија оваа седмица ќе започне со емитување на четири нови телевизиски канали, а меѓу новите канали ќе има еден особено значаен за љубителите на спортот - МТВ 3. Новиот спортски канал ќе биде...

Дибиров: Можеби Вардар пак ќе биде силен како порано, но ќе биде тешко

Со заминувањето на Сташ Скубе и вториот шампионски тим на Вардар продолжува полека да се растура. Во клубот остануваат уште само неколку играчи кои имаат трофеј, па останува да се види колку од нив...

КАКО ДО ШАМПИОН: Еурофарм Пелистер сака одлука на терен – или распределба на евро-местата...

Екипите кои се натпреваруваат во Супер лигата особено оние кои се во плеј-офот и понатаму со нетрпение очекуваат каков ќе биде развојот на ситуацијата односно што и како ќе се случува за да се...

„Секоја чест на Хрватите, српските тренери застанаа во времето и просторот“

Петар Ненадиќ го пропушти Европското првенство на кое Србија повторно имаше разочарувачки настап и заврши без бодови во групата со Хрватска, Црна Гора и Белорусија. Најдобриот играч според изборот на ЕХФ за 2019 година познато...

Што ги поврзува Штербик, Ангелов и Ракчевиќ – а не е Вардар и ракомет?

Легендарниот голман Арпад Штербик, кој три сезони го бранеше голот на Вардар, оваа сезона ќе ја заврши богатата кариера.  Тој освои се што може да се освои и на клупски и на репрезентативен план,...

Дибиров: Во Скопје ми треба обезбедување, размислувам да го ангажирам Џамбо Милиќ!

Во време кога низ светот владее коронавирусот, сите спортисти наместо на терените, се повеќе активни на социјалните мрежи и можат повеќе време да поминат со фановите. Дибиров одговараше на прашања на навивачите, а најпоставувано прашање...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ