ВЕСТИ

Нов македонски репрезентативец потпиша за Алкалоид

Дебитантот во новата сезона во Суперлигата, Алкалоид продолжува да ги засилува своите редови, а нов играч во амбициозниот тим е кадетскиот и младински репрезентативец на Македонија, Давид Димевски. Младиот ракометар игра на позиција лев бек...

Израел стана ветена земја за македонските голмани – таму ќе брани и Драгана Петковска

Повремената репрезентативка на Македонија, Драгана Петковска во следната сезона ќе има нов интернационален предизвик во својата кариера. Голманката, која во минатата сезона настапуваше за српскиот суперлигаш Јагодина, одлучи да брани во Израел. Петковска се договори на...

Јубилеј 50 години „Струга 2022“: Се за најдолговечниот и најуникатниот ракометен турнир

Градот на брегот на Охридското Езеро, Струга е местото познато по реката Црн Дрим, македонските преродбеници, Константин и Димитар Миладинови, светски познатите „Струшки вечери на поезијата“, и секако како расадник на ракометни таленти и...

ОФИЦИЈАЛНО: Куманово го промовираше Мрвовиќ

Како што најави 24Ракомет, прво засилување во повратникот во Суперлигата, Куманово, е ракометарот од Србија, Вучко Мрвовиќ. Раководството на клубот ја потврди соработката со младиот српски ракометар и не е исклучена можноста во екипата да...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Кадетките со последен предизвик на СП, кадетите со прв на ЕХФ...

Денеска во Македонија, Романија, Израел и Летонија, ќе бидат активни женските и машки кадетски репрезентации. На претпоследниот ден од кадетскиот Мундијал, ќе бидат одиграни 16 натпревари, од кои 14 за пласман и две полуфинални средби. Македонија...

Божиновски и Начевски ќе судат полуфинале на СП!

Македонската двојка Даниело Божиновски и Виктор Начевски ќе има голем предизвик во судиската кариера. Светската ракометна федерација ги делегираше да судат на една од полуфиналните средби на кадетскиот женски Мундијал што се одржува во Скопје. Тие...

СП кадетки: Познати се полуфиналните двојки

Со одигрувањето на четвртфиналните натпревари на Светското првенство за кадетки во Македонија, познати се полуфиналните дуели, кои ќе се одиграат во текот на утрешниот ден. Данска со победата над Франција, која беше изразена со шест...

ЕП кадети: Познати се сите патници во главната рунда

На Европското првенство за кадети, на кое Црна Гора е домаќин, се комплетира третото коло од групната фаза. По одиграните денешни натпревари, познато е кои репрезентации обезбедија пласман во главната рунда. Во рамки од групата...

По Вестер и Абинг, Холандија остана и без Амега за ЕП во Македонија!

Репрезентацијата на Холандија, која е еден од ривалите на македонската репрезентација на Европското првенство во ноември, на кое Македонија заедно со Црна Гора и Словенија се домаќините на континенталниот собир, нема да може да...

ЕХФ шампионат: Израел ја демолира Бугарија, убедлив старт за Литванија

Еден ден порано од другите два во Летонија и Романија, стартуваше кадетскиот ЕХФ шампионат во Израел. Домашниот тим имаше одличен старт и во првото коло го демолира составот од источниот сосед на Македонија со 21...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ