Швајцарија со победа против Алжир го заврши настапот на СП

Репрезентацијата на Швајцарија ја оствари втората победа во главната фаза на Светското првенство во Египет откако во третото коло од групата 3 ја совлада селекцијата на Алжир со 27:24.

Швајцарците после победата против Исланд, на денешниот натпревар против Алжир го потврдија доброто издание на Светското првенство како резервна репрезентација. Тие завршуваат како четврти во својата група.

Само во почетните минути Алжир беше во предност но тоа беше само минимално. Од резултат 5:5 Швајцарија ја презеде целосно контролаат на мечот. Стигнаа до пет позитива, но Алжир успеа да се врати до полувремето и на одмор замина со минус два. По 30 минути игра беше 15:13 за Швајцарците.

Продолжението Швајцарија го отвори подобро и обезбеди позитива со која го реши победникот. Шест гола негатива за Алжирите беше недостижна и до крајот на натпреварот само успеаја да го ублажат поразот. Алжир без бодови во главната фаза го заврши настапот на Мундијалот.