Пирова победа за Германија, „кариоките“ не можеа да парираат

Репрезентативцте на Германија ја совладаа селекцијата на Бразил со 31:24 во последниот меч од 2. коло во Групата 1, но истиот не одлучуваше многу бидејќи двете селекции ги имаа изгубено шансите за пласман во нокаут фазата.

Избраниците на Гисласон го контролираа натпреварот во текот на сите 60 минути и без многу мака стигнаа до нови бодови. Германија имаше одличен старт, отвори со 7:2, а потоа беше и 8:4. Оваа предност Германците успешно ја сочуваа до крајот на првите 30 минути. Бразил беше немоќен да ја стигне негативата, а на полувреме имаше минус четири, 12:16.

Уште во почетните минути од вториот дел Германија ја потврди победата, се одлепи на шест предност која ја одржуваше без проблеми. Во неколку наврати разликата беше и осум гола и без никаква неизвеснот на теренот Германија освои нови бодови.

Ова беше пирова победа на Германија бидејќи со поразот од Шпанија во претходното коло ги загубија шансите за пласман во нокаут фазата. Исто така и Бразилците немаат шанси за пласман понатаму само им останува уште дуелот со Уругвај.