Исто како и вчера и денеска ќе има голем број на натпревари кои ќе бидат одиграни во домашните натпреварувања односно во лигите во машка и женска конкуренција.
Денеска Вардар ќе има скопско дерби на кое Пролет ќе го пречека Бутел и тоа ќе биде доста интересен натпревар во кој бодовите се потребни и за двата состави. Покрај тоа и Охрид ќе биде на незгодно гостување во Битола кај вториот тим на Еурофарм Пелистер, додека Вардар е фаворит против Струга.
Дерби има и во Првата лига. Шампион го пречекува Вардар Неготино, додека Драчево ќе се соочи со тимот на Аеродром.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
10:00ч
ЧСМ ФОЧАНИ – БАЈА МАРЕ (Романија 1)
10:30ч
ЧСМ БУКУРЕШТ – ЧСМ ФАГАРАШ (Романија 1)
12:00ч
БОРЕЦ – МАКЕДОНИЈА ЃП (Македонија, Прва машка лига, плеј-аут)
12:30ч
РЕШИЦА – ДИНАМО БУКУРЕШТ (Романија 1)
13:00ч
ВАРДАР – СТРУГА (Македонија, Супер машка лига, плеј-оф)
ШАМПИОН – ВАРДАР НЕГОТИНО (Македонија, Прва машка лига, плеј-оф)
ТАРНОВ – ЗАБЖЕ (Полска Супер лига)
13:15ч
БУЗАУ – ВАСЛУИ (Романија 1)
13:30ч
ФЛЕНЗБУРГ – ЛАЈПЦИГ (Германија Бундес лига)
14:00ч
ЈЕХОНА – МРК КУМАНОВ (Македонија, Прва машка лига, плеј-оф)
РИНИА М – ПРЕСПА (Македонија, Прва машка лига, плеј-аут)
КИЧЕВО – ТЕКСТИЛЕЦ (Македонија, Прва машка лига, плеј-аут)
ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – ПЕЛИСТЕР (Македонија, Женска лига)
РОСТОВ ДОН – КРИСТИЈАНСАНД (Лига на шампиони, плеј-оф, жени)
15:00ч
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – ОХРИД (Македонија, Супер машка лига, плеј-оф)
ДЕБРЕЦЕН – ШИОФОК (Куп на Унгарија, жени)
ДОБРОГЕА СУД – СТЕАУА (Романија 1)
САВЕХОФ – ЛУГИ (Шведска 1, плеј-оф)
15:30ч
МАДЕИРА – ХОРТА (Португалија 1)
16:00ч
КОБУРГ – РАЈН НЕКАР (Германија Бундес лига)
ЛЕМГО – МИНДЕН (Германија Бундес лига)
НОРДХОРН – МАГДЕБУРГ (Германија Бундес лига)
ШТУТГАРТ – ВЕЦЛАР (Германија Бундес лига)
БРЕГЕНЦ – БАРНБАХ (Австрија 1, плеј-аут)
ЦСКА МОСКВА – ЧСМ БУКУРЕШТ (Лига на шампиони, плеј-оф, жени)
МТК – БОГЛАР АКАДЕМИЈА (Унгарија 1, жени)
ЕРДИ – КИШВАРДА (Куп на Унгарија, жени)
БОТОШАНИ – СУЧЕАВА (Романија 1)
16:30ч
ДРАЧЕВО – АЕРОДРОМ (Македонија, Прва машка лига, плеј-оф)
17:00ч
ДАНКЕРК – ПСЖ (Франција 1)
ВИЉА ДЕ АРАНДА – НАВА (Шпанија Асобал0
17:30ч
ПРОЛЕТ 62 – БУТЕЛ СКОПЈЕ (Македонија, Супер машка лига, плеј-оф)
17:40ч
БАКАУ – ПОТАИСА ТУРДА (Романија 1)
18:00ч
СОНДЕРЈИСКЕ – БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ (Данска 1, плеј-оф)
ВЕСПРЕМ – БАЛАТОНФУРЕДИ (Куп на Унгарија)
20:00ч
СКАНДЕРБОРГ – АЛБОРГ (Данска 1, плеј-оф)
20:15ч
ВЕСПРЕМ ККФТ – ПИК СЕГЕД (Куп на Унгарија)
ММТС КВИЖИН – ШЧЕЦИН (Полска Супер лига)