Франција не се шегува: Освои максимум бодови и ја испрати Португалија дома

После победите над Норвешка, Австрија, Швајцарија, Алжир и Исланд селекцијата на Франција денеска го надигра и составот на Португалија победувајќи со … и на тој начин дојде до шест победи во шест натпревари на Мундијалот.

Со новата победа Франција само го потврди првото место во групата и од тоа место ќе влезе во битката за полуфинале, а за ривалот ќе мора да почека до утре бидејќи тоа ќе биде или Шпанија или Унгарија.

Французите имаа контрола на средбата против Португалија од почеток бидејќи после краткото испитување на силите дојде до мала серија од 3:0 и почеток на диктирање на темпото на играта. Ова траеше до крајот на средбата така што немаше никакви проблеми за потврда на првото место.

Франција во првото полувреме постојано беше во предност од два до четири погодоци. Португалците никако не можеа да парираат така што останаа на негатива, а на одмор имаа резултат од 12:16.

Вториот дел од натпреварот мина во доминација на Французите. Стигнаа и до двоцифрена позитива и тоа двапати со 27:17 и 28:18, па во последните моменти од средбата само ја довршија задачата за конечни 32:23 со што го потврдија првото место.

Со ова Франција си обезбеди место во четврт-финалето од првата позиција, додека Норвешка како втора оди во елиминациите. Ривалите ќе ги дознаат утре. Првопласираниот од Групата 1 (во моментов Унгарија е во бод предност пред Шпанија) оди на Норвежаните, додека второпласираниот состав оди на Франција. Инаку, Унгарија и Шпанија утре имаат меѓусебна пресметка.

23 - 32
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПОРТУГАЛИЈА1223Пораз
ФРАНЦИЈА1632Победа

ПОРТУГАЛИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Алфредо Кинтанаголман00
4Педро Портелалево крило00
5Жилберто Дуартелев бек10
8Виктор Итуризапивот22
9Жоао Фераздесен бек10
10Мигел Мартинсцентрален бек06
11Белоне Мореирадесен бек01
14Руи Силвацентрален бек01
15Дајмаро Салинапивот00
16Умберто Гомесголман00
22Алексис Боргеспивот02
23Диого Бранкињолево крило03
24Александре Кавалкантилев бек03
25Антонио Аријадесно крило00
27Андре Гомеслев бек04
88Фабио Магаљаешлев бек01
 Вкупно 423

ФРАНЦИЈА

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Недим Ремилидесен бек02
7Ромеин Лагардцентрален бек03
9Мелвин Ричардсондесен бек03
10Дика Мемдесен бек05
11Николас Турнапивот01
12Винсен Жерардголман00
14Кентин Маецентрален бек01
16Јан Гентиголман00
17Тимоти Н’Гесанлев бек05
19Лук Абалодесно крило00
21Мишел Гигулево крило03
22Лука Карабатиќпивот20
23Лудовик Фабрегаспивот01
25Уго Дескатлево крило08
27Адриен Дипандадесен бек00
28Валентин Портдесен бек00
 Вкупно 232

Officials

Судии:
Борис Милошевиќ -Хрватска
Матија Губица -Хрватска
ПозЕкипаБ.НПРЛ
1ФРАНЦИЈА105500
2НОРВЕШКА85401
3ПОРТУГАЛИЈА65302
4ШВАЈЦАРИЈА45203
5ИСЛАНД25104
6АЛЖИР05005