СП 2021 Група Ф: Репрезентации од два континента се борат за три места во главната фаза

Групата Ф е единствената на Светското првенство која е составена од по две екипи од два континента, Португалија и Исланд од Европа и Алжир и Мароко од Африка, но место во главнаа рунда ќе има за три тима.

Португалија и Исланд последен пат се сретнаа на ЕУРО 2020 кога Исланд победи со 28:25. Овие две репрезентации имаат вкупно седум меѓусебни дуели, од кои само три се во последните 17 години. Во бараж дуелот за СП 2017 во Франција двете репрезентации победија по еднаш, но Исланд беше подобар со вкупен резултат 46:44 и обезбеди пласман на првенството. Исто така Исланд победи на двата дуели на Светските првенства, во Франција 2001 година со 22:19 и во Португалија во 2003 година со 29:28.

Португалија само два пати го има совладано Исланд, а последната победа им е во 2000 година на Европското првенство кога славеа 28:25 во групната фаза. Сепак, Португалците се полни самодоверба откако нивниот ракомет доживува вистинска преродба. На ЕУРО 2020 го освоија шестото место со нивниот доста млад тим што е најдобар резултат во историјата на Португалија.

На последниот меѓусебен дуел на Мундијалот во 2001 година Португалија го победи Мароко 30:26 и како фаворите влегува во дуелот на претстојното првенство. Исланд и покрај отсуството на Гудјон Валур Сигурдсон кој се пензионираше останува фаворит бидејќи има многу квалитетен тим предоводен од мозокот на репрезентацијта од клупата Гудмундур Гудмундсон.

Исланд има позитивен биланс против сите противници од групата и никогаш нема загубено на Светско првенство од Португалија, Алжир или Мароко. Алжир беше најблиску да го совлда Исланд на првенството во 1997 година во Јапонија кога одиграа нерешено 27:27, додека останатите два дуели ги загуби 25:34 во Тунис 2005 година и 24:32 во Катар 2015 година. Овие два ривала имаат две пресметки на Олимписките игри и двапати убедливо победи Исланд. Исланѓаните лесно го победија Мароко на единствениот дуел на првенството во 2001 година.

Со оглед на тоа што Португалија и Исланд имаат поголем квалитет и искуство од африканските репрезентации, се чини дека Алжир и Мароко меѓусебно ќе се борат за третото место кое води во главната рунда. Алжир и Мароко досега само еднаш се сретнале на Светските првенства и тој дуел заврши нерешено 19:19 во 1999 година кога исто така домаќин беше Египет. На последните шест меѓусебни дуели доминира Алжир со шест победи со најмалку три гола разлика. Последниот одигран нивни дуел беше на првенството на Африка во 2020 година кога Алжир победи со 33:30. На крајот Алжир го освои третото место додека Мароко беше пласиран на шестата позиција.

Исланд патува на првенството без својата најголема ѕвезда, Арон Палмарсон кој ќе го пропушти натпреварувањето заради повреда. Сепак и покрај тоа Исланд има квалитет за висок дострел. Ова ќе биде 21. настап на Мундијалите на Исланд, а најголемиот успех досега им е петто место на првенството во 1997 година. Клучни играчи во тимот на Исланд за ова првенство ќе бидат искусните Бјоргвин Густавсон (голаман) и Александар Петерсон (десен бек) потпомогнати од младите талентирани ракометари.

ИСЛАНД

#ИграчПозицијаИсклучувањеВисинаГоловиТежинаНатпревари
1islБјоргвин Густавсонголман01933855
3islКари Кристјансонпивот019401152
7islВиго Кристјансондесен бек018918845
8islБјарки Мар Елисонлево крило019139816
9islЕлвар Јонсонцентрален бек11898946
13islОлафур Гудмундсонлев бек319426906
14islОмар Магнусондесен бек11866914
15islАлександер Петерсондесен бек11867914
16islВиктор Халгримсонголман02000943
17islАрнор Гунарсондесно крило01783824
18islГисли Кристјансонцентрален бек119118916
20islАгуст Бјоргвинсонголман01900865
21islАрнар Арнарсонпивот320061066
22islСигвалди Бјорн Гудјонсондесно крило119016836
23islОдур Гретарсонлево крило01825806
24islМагнус Оли Магнусонлев бек01861955
26islКристјан Кристјансондесен бек01924914
29islЕлиди Видарсонпивот61917926
33islИмир Гисласонпивот81923906
33islЈанус Смарасонцентрален бек01860891

Португалците продолжуваат да ја градат репрезентацијата и да го подигнуваат квалитетот од година во година, потврда за тоа беше и успехот на ЕУРО 2020. И на ова првенство Португалците се стремат кон нов голем успех. Ова ќе биде само четвртти нивни настап на Мундијалите, а досега најголем успех им е 12. место во 2003 година. Клучни играчи се голманот Алфредо Кинтана, Диого Бранкињо (лево крило) и Андре Гомеш (лев бек).

ПОРТУГАЛИЈА

#ИграчПозицијаИсклучувањеВисинаГоловиТежинаНатпревари
1porАлфредо Кинтанаголман02011926
4porПедро Портелалево крило018625806
5porЖилберто Дуартелев бек21974966
7porПедро Маркесцентрален бек01790830
8porВиктор Итуризапивот5193211206
9porЖоао Фераздесен бек31962974
10porМигел Мартинсцентрален бек119227836
11porБелоне Мореирадесен бек01806806
12porМануел Гашпарголман01930990
13porАнгел Хернандездесен бек018801000
14porРуи Силвацентрален бек01866806
15porДајмаро Салинапивот420021014
16porУмберто Гомесголман019301036
17porТиаго Рочапивот019601040
19porКарлос Мартинсдесно крило01800780
21porРикардо Моураолево крило01800850
22porАлексис Боргеспивот519561055
23porДиого Бранкињолево крило018017836
24porАлександре Кавалкантилев бек020261064
25porАнтонио Аријадесно крило01907916
27porАндре Гомеслев бек019217946
28porЖорге Силвадесен бек020201000
29porМигел Алвешдесно крило01890900
30porЛеонел Фернандеслево крило11916854
31porСалвадор Салвадорлев бек01960930
33porДиого Силвадесен бек019801021
39porАндре Жозецентрален бек01860840
40porДиого Оливеирацентрален бек019201000
41porГуставо Капдевилголман01890850
44porФранциско Таварешдесно крило01800810
48porЖоао Паислево крило01850800
77porСерхио Барослево крило01860830
82porЛуис Фрадепивот019411151
88porФабио Магаљаешлев бек2194141006
99porДиого Валериоголман01940940

Репрезентацијата на Алжир со големи очекувања се враќа на светските првенства после 2015 година. Алжирците ќе имаат тешка задача да изборат главна фаза против европските репрезентации и добро познатиот противник од својот континент. Ова ќе биде 15. нивно учество на Мундијалите, а најголем успех им е 13. место во 2001 година. Клучни играчи на Алжир се Калифа Гедбан, голманот кој бранеше за Вардар, Абди Ајуб (лев бек) и Мустафа Хаџ Садок (среден бек).

АЛЖИР

#ИграчПозицијаИсклучувањеВисинаГоловиТежинаНатпревари
1algАшреф Хамзауиголман01850880
2algЗохир Наимлев бек01887906
3algХамуди Бушетитлев бек01850820
4algНуредине Хелаллев бек01863854
5algЈацин Бенмесуддесен бек01880890
6algМесуд Беркослев бек119224906
8algАладине Хадидипивот01900981
9algИскандер Лананицентрален бек01850820
11algАли Булехшалево крило01800780
12algАбделах Бенмениголман01890883
13algРиад Шехбурлево крило21841884
14algЕлиас Бахнадесен бек01890900
15algРедуане Сакердесно крило017810756
16algЈахја Земучиголман01930904
17algБастиен Кермушелев бек01920980
18algХичем Каабешепивот619261006
19algОкба Енсаадпивот01880923
21algУсем Буџенахлево крило01852876
22algКалифа Гедбанеголман01980905
24algАбделмалик Слахџиголман01900880
25algСофијане Бенџилалипивот41903924
26algМоктар Курилев бек01940883
27algЈуцеф Бозолипивот01880910
28algНасим Белахченелев бек019001020
29algВаил Мелаземлев бек01900860
34algАбденур Хамушецентрален бек01890880
36algРахим Абделкадерцентрален бек11855786
44algМустафа Хаџи Садокцентрален бек418715866
77algАриб Редалево крило11868824
87algАбди Ајублев бек218936866
98algАбделџалил Зенадипивот01950900
114algВалид Бадилев бек11902951
118algМохамед Амине Грибацентрален бек01880880

После 14 години пауза Мароко повторно е на Светско првенство кое го обезбеди како шестопласирана репрезентација на континенталното првенство на Африка. За нив најзначаен ќе биде натпреварот со Алжир кој има епитет на „африканско дерби“. Во својот седми настап Мароко ќе се обиде да го подобри впечатокот од претходните првенства кога најчесто завршуваше последните две-три позиции. Најдобар пласман Мароко имаше на првенството во 1997 година на 17. место. Клучни играчи на Мароко се Суфијан Идир (среден бек), Резуки Реида (десно крило) и Ријад Лакби (лево крило).

МАРОКО

#ИграчПозицијаИсклучувањеВисинаГоловиТежинаНатпревари
1marЈасин Идрисиголман019311037
7marРезуки Реидадесно крило218432836
8marАмине Бенталебцентрален бек519016887
10marМохамед Зароилицентрален бек317524707
12marАлае Ларусиголман01900957
13marХишам Хакимидесен бек61914956
15marЈунес Озрурпивот119201035
16marЏамал Уалиголман01930940
18marЛахен Белиманлев бек11917947
21marНасим Хамед Фуганидесен бек31837827
24marМохамед Езинелев бек019017857
27marСами Ламдакарцентрален бек0-0-3
45marСуифане Идирцентрален бек01750750
46marАмин Харчауицентрален бек318730877
91marАшраф Адлипивот31916997
92marХасан Ел Кахрадилев бек11803757
93marРијад Лакбилево крило01784747
94marМехди Алауипивот101915867
95marХамза Мананелев бек01840820
96marЈусеф Ел Муадарголман01800821
97marСаид Ел Малкипивот019801001
99marНабил Сласипивот5194111206