Поповски: Ривалите на ЕП не се атрактивни, но нема да ни биде лесно

Десното крило Мартин Поповски со тимот на Вардар ја освои титулата во Лигата на шампионите во на завршниот турнир во Келн, а откако не го продолжи договорот со „црвено-црниот“ тим, се реши за преселба во составот на Пролет. Одличните настапи за овој тим му донесоа место во националниот тим и се најде на поширокиот список на селекторот Данило Брестовац за настап на ЕП.

„Оваа 2019 година дефинитивно ми е најуспешна во кариерата. Освоив многу трофеи, со Вардар имав бројни фантастични моменти. Иако не играв премногу во ЛШ, добивав шанси во СЕХА и во домашниот плеј-оф, мислам дека добро ја оправдав довербата на стратезите. Потоа по долги години решив да си заминам од клубот и да се преселам некаде каде што би играл повеќе. Од опциите кои ми беа на маса го избрав Пролет и верувам дека не згрешив. Во прв момент не беше лесно бидејќи веднаш добив значајна улога во тимот, но од друга страна, тоа беше она што го очекував со самиот трансфер и верувам дека се покажав во добро светло. Кога ќе се добие шанса, треба да се искористи, а јас добро се снајдов, лесно се адаптирав, за тоа заслуга имаат и соиграчите од кои бев одлично прифатен во екипата. Работиме напорно, имаме одличен тимски дух што ја краси нашата екипа и се надевам дека во ист стил ќе продолжиме и во вториот дел од сезонава. Првичната цел ја исполнивме со тоа што дојдовме на чекор до плеј-офот, верувам дека можеме да се носиме и со поголемиот дел од ривалите во разигрувањето за највисок пласман“, вели Поповски.

Одличните настапи за Пролет му овозможија на Поповски и камбек во националниот тим, откако на претходните средби не беше повикуван од страна на селекторот. Тој порачува и дека задачата на нашата репрезентација во групата во Виена нема да биде нималку лесна.

„Можеби противниците не се премногу атрактивни, но тоа не значи дека ќе ни биде лесно. Австрија и домаќин, со Чешка традиционално имаме проблеми, додека Украина може да биде незгодна. Групата е тешка, понатаму одат две селекции, така што навистина ќе мораме да дадеме се од себе доколку сакаме да се пласираме во следната рунда“, завршува Поповски.