Катар направи пресврт и победи, но битката за најдобрите осум е далеку

Селекцијата на Катар денеска успеа да направи пресврт на средбата против Бахреин и да победи со 28:23 откако на полувреме губеше со еден гол разлика, 13:14.

Оваа победа беше очекувана од составот на Катар, но не одеше најдобро бидејќи противникот успеа да ги казни грешките во финишот од првото полувреме. Катар тргна сигурно во средбата и беше во позитива од еден или два гола. Постојано имаше водство кое во ниту еден момент не даваше сигурност, па мораше да се одработи во продолжение на едно повисоко ниво.

Бахреин ги одигра подобро последните пет минути од првото полувреме кога успеа и да дојде до предност за на одмор да води против Катар со 14:13.

Предноста од еден гол селекцијата на Бахреин ја одржуваше и на стартот на второто полувреме кога беше во водство од еден или два гола. Имаше позитива која не гарантираше сигурност. Сепак, при резултат 15:16 составот на Катар тргна во налет. Со 6:0 се избори за целосен пресврт така што успеа да стигне до 21:16 и овие пет гола без проблеми ги одржуваше постојано.

До крајот на средбата Бахреин веќе не можеше ништо и мораше да се помири со поразот. Катар, пак, иако победи нема да има голем плус од овој триумф бидејќи тешко дека ќе може до една од првите две позиции.

28 - 23
Конечен резултат

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
КАТАР1328Победа
БАХРЕИН1423Пораз

КАТАР

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Мустафа Алкраддесен бек00
4Хасан Мабрукпивот00
7Ахмад Мададилево крило01
9Рафаел Капотелев бек09
10Франкис Марцодесен бек18
12Даниел Шариќголман00
13Мохамед Абидиголман00
19Марван Сасидесно крило11
23Алаедин Берахеддесно крило03
32Али Алдерилево крило00
33Хусем Романцентрален бек00
37Јасине Самипивот03
41Јусеф Алипивот01
81Амор Џијаблево крило01
86Махмуд Хасабалацентрален бек01
94Амен Закардесен бек00
 Вкупно 228

БАХРЕИН

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Али Еидцентрален бек00
7Али Мерзалев бек12
9Хасан Алсамахијилево крило00
14Касим Камбердесно крило00
15Мохамед Абдулрехадесен бек01
18Ахмед Фадулдесно крило12
19Мохамед Мерзапивот01
21Мохамед А. Хусеинголман00
25Касим Ал Шувајкголман00
50Мохамед Алмакабидесен бек00
66Комаил Махфуддесен бек03
77Јасим Алсалатналев бек23
88Хасан Алфарданпивот01
89Махди Саадлево крило02
93Мохамед Ахмеддесен бек05
99Хусеин Алсајадцентрален бек03
 Вкупно 423
ПозЕкипаНПРЛБ.
1ДАНСКА550010
2АРГЕНТИНА53026
3КАТАР53026
4ХРВАТСКА52125
5ЈАПОНИЈА51133
6БАХРЕИН50050