ИДЕАЛЕН ТИМ НА 1. КОЛО ОД СУПЕР ЛИГАТА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло во есенскиот дел од сезоната. На крајот од сезоната повторно ќе ја избереме иделната седморка, а во меѓувреме за секое коло ќе ви дадеме можност да го изберете најдобриот играч во идеалниот тим што го предлага тимот на 24Ракомет.

Ако се суди според стартот и натпреварите од првото коло, тогаш не очекува сезона исполнета со возбудливи и интересни натпревари.

Ние ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 1 коло од суперлигашката конкуренција. Едноставно, гласајте за ракометарот за кој сметате дека бил меѓу најдобрите и го одбележал ова коло.

Со оглед дека имаше едне заостанат натпревар од првото коло, и тоа дербито меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер, откако заврши и тоа ви даваме можност за гласање на играчот на колото.

Meѓу номинираните за ова коло има двајца ракометари од Вардар, како и по еден од Тиквеш, Голден Арт, Охрид, Аеродром и Прилеп.

За МВП на колото ќе можете да гласате до петок до 12 часот.

Супер лига, 1. коло, резултати:

Група А

Скопје – Алкалоид 21:40 (ИЗВЕШТАЈ)
Струга – Охрид 17:25 (ИЗВЕШТАЈ)
Куманово – Аеродром 32:34 (ИЗВЕШТАЈ)
Тиквеш – Еурофарм Пелистер 2 28:26 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1АЛКАЛОИД14131040
2ОХРИД14110333
3ТИКВЕШ14110333
4СТРУГА1470721
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21460818
6АЕРОДРОМ1441913
7КУМАНОВО1412115
8СКОПЈЕ1402122

Група Б

Пролет – Вардар Неготино 35:21 (ИЗВЕШТАЈ)
Мулти Есенс – Голден Арт 25:26 (ИЗВЕШТАЈ)
Прилеп – Бутел Скопје 28:27 (ИЗВЕШТАЈ)
Вардар – Еурофарм Пелистер 30:25 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196114130139
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130139
3БУТЕЛ1480624
4ПРОЛЕТ1471622
5ГОЛДЕН АРТ1452717
6ПРИЛЕП14311010
7МУЛТИЕСЕНС1430119
8ВАРДАР НЕГОТИНО1420126

СПОРЕД ВАС КОЈ Е НАЈКОРИСЕН РАКОМЕТАР НА 1.КОЛО ВО СУПЕР ЛИГА?

Наум Костов - десно крило - Аеродром
45.15%
Мартин Томовски - голман - Вардар
38.89%
Матија Николиќ - лев бек - Вардар
6.13%
Мирко Мајиќ - лево крило - Тиквеш
3.10%
Марио Миланов - среден бек - Голден Арт
2.41%
Деан Шешиќ - десен бек - Охрид
2.34%
Томислав Квастек - пивот - Прилеп
2.00%

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 1. КОЛО ОД СУПЕРЛИГА (АНКЕТА)

Голман: Мартин Томовски (Вардар) – Голманот на „црвено-црните“ имаше 14 одбрани против пелистерци и беше меѓу најзаслужните за победата.

Лево крило: Мирко Мајиќ (Тиквеш) – Новиот член на кавадаречкиот тим со седум гола беше предводник во триумфот над Еурофарм Пелистер 2.

Лев бек: Матија Николиќ (Вардар) – Српскиот интернационалец одигра на ниво во дербито со Еурофарм Пелистер.

Среден бек: Марио Миланов (Голден Арт) – Организаторот на играта има големи заслуги за стартната победа на гости кај Мулти Есенс.

Десен бек: Деан Шешиќ (Охрид) – Босанскиот десен бек беше предводник на Охрид со осум гола во победата во градското дерби.

Десно крило: Наум Костов (Аеродром) – Охриѓанецот го водеше Аеродром во премиерниот суперлигашки триумф кај Куманово.

Пивот: Томислав Квастек (Прилеп) – Најновото засилување на амбициозните прилепчани имаше големи заслуги за трите бода и пресвртот против Бутел Скопје.