Една од легендите на Кометал ЃП ја заврши репрезентативната кариера

Една од ракометарките која што остави голем белег во женскиот ракомет во Македонија, Јелиз Озел, денеска официјално се повлече од репрезентацијата на Турција и своето место им го отстапи на помладите колешки.

Пред почетокот на натпреварот меѓу Турција и Србија во рамки од квалификациите за пласман на Европското првенство 2022, кое ќе се одржи во Македонија, Словенија и Црна Гора, на Јелиз Озел и беше врачено посебно признание за нејзиниот придонес во националниот дрес.

Искусната ракометарка, која има 42 години, во дресот на Кометал ЃП настапуваше три сезони, од сезона 2004/05, па сѐ до крајот на 2006/07. За брзо време стана лидер во таборот на ѓорчепетровки, како и миленик на македонската публика.

Озел својата клупска кариера ја започна во Турк Телеком во 1998 година, а играше уште во низа турски клубови – Ускудар, Анадолу Универзитет, Мили Пјанго, Јенимахал, Муратпаша, Кастамону и Јаликавак.

Моментално го носи дресот на Измир, а одличниот среден бек играше и за норвешкиот Бјасен, како и романската Валчеа. Во својата репрезентативна кариера ниту еднаш не успеа со своите соиграчки да избори пласман на Светско или Европско првенство.