сабота, јануари 25, 2020

РК РАБОТНИЧКИ

СУПЕР ЛИГА

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4

РК РАБОТНИЧКИ

Еден од најстарите ракометни клубови во Македонија, РК Работнички е формиран во 1948 година.Клубот своите домашни натпревари ги игра во Спортско рекреативниот центар Кале.

Работнички заедно со екипата на РК Вардар претставуваат најстари ракометни клубови во Македонија. Се натпреварувал во Првата Југословенска лига, но подоцна западнал во тешки проблеми кои довеле до распад на клубот.

Во 2009 година клубот бил повторно активиран. Во август 2013 година, по повод 65 години постоење на клубот, за прв пат во Скопје бил одржан ракомет на плажа во организација на РК Работнички и Град Скопје. Во 2014 година, за идната сезона, клубот напреднал во Супер Лигата. Во јули 2015, за новата сезона новиот претседател на клубот – Ристо Чокрев и со нова свежина влегува во македонската Суперлига. Сепак финансиските проблеми се пречка Работнички успешно даја продолжи својата приказна. По две години РК Работнички со нова управа повторно се врати меѓу елитата.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Металург со нов триумф го завери првото место до февруари

Екипата на Металург ќе презими на првото место во Супер машката лига со вкупно 38 гола после денешната победа над Работнички од 51:23. Ракометарите...

Пролет со комбиниран состав и со очекувани три бода во „Кале“

Екипата на Пролет сосема очекувано дојде до три бода на дуелот против Работнички во натпревар во кој наидe на силен отпор од подмладениот состав...

По Сулима и Полјак, Работнички остана и без голманот Петковски

Тимот на Работнички за кратко време остана без услугите на тројца ракометари. По украинските интернационалци Сергеј Сулима и Дмитро Полјак, од суперлигашот си замина...

Џабе 17 голови на Палевски, Металург 2 во драматичен финиш го победи Работнички

Екипата на Металург 2 во 12. коло од Супер лигата стигна до втората победа откако славеше на домашен терен против составот на Работнички со...

Охрид прокнижи планирани бодови

Фаворитот на овој дуел немаше многи проблеми да оствари нова победа. Гостите предността започнаа да ја градат уште од почетокот. Работнички беше во резултатски...