РК РАБОТНИЧКИ

СУПЕР ЛИГА

ПозЕкипаНПРЛБ
1440012
233009
342026
452036
552036
641033
730030

РК РАБОТНИЧКИ

Еден од најстарите ракометни клубови во Македонија, РК Работнички е формиран во 1948 година.Клубот своите домашни натпревари ги игра во Спортско рекреативниот центар Кале.

Работнички заедно со екипата на РК Вардар претставуваат најстари ракометни клубови во Македонија. Се натпреварувал во Првата Југословенска лига, но подоцна западнал во тешки проблеми кои довеле до распад на клубот.

Во 2009 година клубот бил повторно активиран. Во август 2013 година, по повод 65 години постоење на клубот, за прв пат во Скопје бил одржан ракомет на плажа во организација на РК Работнички и Град Скопје. Во 2014 година, за идната сезона, клубот напреднал во Супер Лигата. Во јули 2015, за новата сезона новиот претседател на клубот – Ристо Чокрев и со нова свежина влегува во македонската Суперлига. Сепак финансиските проблеми се пречка Работнички успешно даја продолжи својата приказна. По две години РК Работнички со нова управа повторно се врати меѓу елитата.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Работнички доби засилување, потпиша Тоше Ончев

Екипата на Работнички доби засилување пред продолжението на сезоната во ракометарот кој се врати од странство. Се работи за Тоше Ончев, играч кој може...

Ончев се врати во Македонија, ќе игра за Работнички!

Левиот бек Тоше Ончев, по заминувањето од грчкиот тим Фаикас Корфу, ќе се врати во македонската Суперлига. Велешанецот е пред потпис со тимот на Работнички...

Прилепчани триумфално низ Скопје, се радуваа против Работнички

Тимот на Прилеп ја забележа првата победа во новата сезона од Суперлигата, откако славеше на незгодното гостување во Скопје кај составот на Работнички со...

Работнички немоќен во Битола, Еурофарм Пелистер 2 убедливо до прва победа

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 по стартиот пораз од фаворитот Металург во Скопје, ја забележаа првата победа во новата сезона од Суперлигата, откако во...