РК ЦЕЛЈЕ ПИВОВАРНА ЛАШКО

РК ЦЕЛЈЕ ПИВОВАРНА ЛАШКО

Еден од најстарите клубови во Европа, словенечки Целје е формиран во далечната 1947 година во рамките на Спортското друштво Кладивар. Во 1989 година клубот ќе се ребрендира и ќе добие моќен спонзор во името на Пивоварна Лашко. Целје првата титула на домашна сезона освоил во сезона 1991/92 и од тој период започнува да доминира во Словенија. Во својата клупска историја има освоено 21 титула во Купот на Словенија, 25 пати ја освојувал домашна лига и седум пати победувал во домашниот Супер Куп, а во 2004 година го освои и Супер Купот на Европа. Најдобриот клуб од Словенија има титула од Лигата на шампионите. Целје првпат станал европски првак во сезона 2003/04  и шестпати играл во полуфиналето во најквалитетното европско натпреварување.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ ЗА ЕКИПАТА

Целје доби „шлаканица“ од Тримо Требње

Ракометарите на Тримо Требње направија голема сензација во словенечкиот шампионат, откако на свој терен го декласираа актуелниот шампион Целје со 11 гола разлика, 31:20. Избраниците...

Сефте за Елверум, Целје падна во Норвешка

Ракометарите на Елверум ја забележаа првата победа оваа сезона во Лигата на шампионите, откако славеа над словенечкиот првак Целје со 31-29. Домашните водеа во...
video

Тоскиќ се „тресна од земја“ поради сестрите Бонавентура (ВИДЕО)

Ракометарите на Келце на гостувањето во Словенија кај Целје триумфираа со 33:30 во натпревар од 5. коло од Лига на шампионите и за првпат...

Келце го собра цел плен кај храбриот Целје

Ракометарите на Келце на гостувањето во Словенија кај Целје триумфираа со 33:30 во натпревар од 5. коло од Лига на шампионите и за првпат...

„Келце досега нема победа во Целје, ова е голем предизвик за нас“

Ракометарите на Келце денес му гостуваат на словенечкиот шампион Целје во рамки од 5. коло од Лига на шампионите. Избраниците на Талант Душбеав, кои се...

Нант како брз воз низ Целје

Францускиот Нант ја забележа третата победа во Лигата на шампионите, откако славеше на жешкиот терен во Целје со 35-24. Таму пред две недели падна...

Барса ги освои бодовите, но Целје скапо ја продаде кожата во Блауграна

Барса со победа во 4.коло од Лигата на шампионите против словенечкиот претставник Целје Пивоварна Лашко од 38-30(19-15) ги потврди своите шампионски амбиции и статусот...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на прв тест со Норвешка Б, Кил го чека ПИК...

Денеска ќе се одигра првиот од двата предвидени пријателски натпревари меѓу женските репрезентации на Македонија и Норвешка Б. На европските терени со четири натпревари во...

Веспрем ја растури засилената Татабања, Целје го „изгоре“ Горење

Унгарскиот вицепрвак Веспрем славеше во дербито против Татабања со убедливи десет гола разлика 42-32. Во првиот дел засилениот гостин не беше во подредена позиција, напротив,...
video

Влах ги прати по „бурек“ дефанзивците на Кил (ВИДЕО)

Словенечкиот првак Целје славеше сензационално против Кил со 38-36 во втората рунда од Лигата на шампионите. Најдобар на теренот во тимот на Алем Тоскиќ беше...