ТРАНСФЕРИ

Целје си најде нов „чувар на мрежата“ во голманот кој го сакаше и Вардар

Целје се договори со повремениот репрезентативен голман на Хрватска, Филип Ивиќ. Тој ќе го засили шампионот на Словенија од следната сезона, а договорот е потпишан на две години. Голманот кој има 27 годии во моментов...

Се сели во лутиот ривал: Мачковшек две години во ПИК Сегед!

Словенечкиот репрезентативец Борут Мачковшек, кој деновиве настапува на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, од лето ќе има нов клуб. Иако во комбинација беше трансфер во германскиот Рајн Некар Левен, сепак Мачковшек ќе остане...

ПОТВРДЕНО: Шишкарев две години во Веспрем, промоцијата по Европското првенство!

Како што пред неколку дена ексклузивно најави 24РАКОМЕТ, а сега можеме и официјално да потврдиме дека десното крило на Вардар, Данил Шишкарев, по пет години си заминува од Скопје и во иднина ќе го...

Се отвори место за Шишкарев: Гајиќ потврди – заминувам од Веспрем! (ФОТО)

Репрезентативецот на Словенија, Драган Гајиќ  на социјалните медиуми им ги честиташе новогодишните празници на фановите и ја искористи приликата да го најави своето заминување од Веспрем. Тој во шампионот на Унгарија пристигна во 2016...

Ѓер „краде“ играчи од најголемиот ривал

Европскиот шампион во минатите неколку сезони ги ангажираше Жужана Томори и Доротеја Фалувеги од големиот ривал ФТЦ, и оваа година ќе продолжи тој тренд. Ново засилување за Ѓер ќе биде десното крило Викторија Лукач, која...

Исландскиот голман што „спушта ролетни“ против Македонија се враќа дома

Голманот на репрезентацијата на Исланд и актуелен играч на Скјерн, Бјоргвин Пал Густавсон по крајот на сезоната ќе го напушти тимот и ќе се врати во својата земја. Густавсон потпиша двегодишен договор со Хаукар...

Некогашна вардарка се пресели во Унгарија

Некогашната ракометарка на Вардар, Алена Ихнева, во пролетниот дел од сезоната ќе настапува во унгарскиот шампионат. Таа ќе настапува за составот на Кишварда, за кој потпиша и ракометарката на Будуќност, Сања Премовиќ. Ихнева дојде во Вардар...

Моника Јанеска останува во Турција, но го смени клубот

Македонската репрезентативка Моника Јанеска во пресрет на пролетната полусезона го смени клубот, но ќе остане во турскиот шампионат. Јанеска е како дома во Турција бидејќи досега настапуваше за многу екипи, а последно во Мудања Беледијеспор. Новиот...

Промени во Татран Прешов, се крои тимот за следната сезона

Екипата на Татран Прешов го заврши натпреварувањето во Лигата на шампионите во групната фаза па во преостанатиот дел од сезоната ќе се посвети на домашното првенство и СЕХА лигата. Божиќните празници тие ги искористија...

Вецлар најде замена за Миркуловски

Поранешниот македонски репрезентативец Филип Миркуловски, заминува од Вецлар по истекот на актуелниот договор во 2020 година, а бундеслигашот веќе најде замена. 22-Годишниот Норвежанец Магнус Фредриксен, кој настапува за шампионот Елверум, потпиша договор на две години...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ