четврток, септември 16, 2021

Скандинавија

Лунде сака да си оди, европскиот првак не ни помислува да ја пушти

Претходните денови се појавија низа шпекулации низ норвешките медиуми за можно заминување на Катрин Лунде во ЦСКА Москва. Сопругот на Катрин Лунде добил неколку понуди од познати руски фудбалски клубови и поради тоа голманката беше...

Неверојатен финиш со гол за ТВ шпици – победникот решен по истекот на времето!...

Започна првенството на Данска и веќе во второто коло еден од натпреварите имаше супер возбудлива завршница. Силкеборг на домашен терен славеше против Морс со 27:26 со гол после истекот на времето. Стрелец на победничкиот гол беше...

„Не верувам во Бог, ама на крајот од натпреварот почнав да се молам“

Стартот во данскиот шампионат во машка конкуренција започна со сензациja. Сондерјиске на свој терен беше подобар од дрим-тимот на Алборг со 29:28. Најефикасниот во победничкиот табор, француското лево крило Ноа Годен имаше интересна изјава за...

Европскиот првак донесе нова „змија“ (ФОТО)

Една од стандардните репрезентативки на Унгарија, Сузана Томори е најновото засилување во актуелниот шампион од Лигата на шампионите, Вајперс Кристијансад. 34-годишната Томори од 2019 година го носеше дресот на Шиофок, но со унгарскиот клуб не...

Ончев и Тримо покуси за гол, елиминирани во Лигата на Европа

Во второто коло од Лига на Европа, Холстебро обезбеди пласман во вториот круг по победата од 35:28 против Тримо Требње. На првиот натпревар одигран во Словенија, избраниците на Урош ЗормАн триумфираа со 31:25, но нивната...

СЕНЗАЦИЈА во Данска: Дрим-тимот на Алборг се сопна на првата пречка!

Дрим-тимот на Алборг, кој сезонава има големи амбиции на домашна и меѓународна сцена, се сопна уште на првата пречка во Данска. Засилени со ѕвезди како Палмарсон, Бјорнсен, Нилсен, Мадсен...Алборг загуби на гостувањето кај Сондерјиске со...
video

Даде гол за победа, се качи кај навивачите на трибини за да се радува...

Десниот бек од Унгарија, Доминик Мате од следното лето ќе го носи дресот на тимот на ПСЖ, а дотогаш има договор со тимот на Елверум за кој постигна клучен гол на последниот дуел против...

Ривалот на Вардар со победнички старт на сезоната – освоен трофеј во данскиот Суперкуп

Големиот проект на Алборг стартуваше победнички на данско тло и покажа дека во новата сезона ќе биде конкурентен тим и на европска сцена. Во финалето од Супер купот од Данска, Алборг славеше убедлива победа...

„Лошото момче“ од Норвешка ја заврши кариерата

Поранешниот лев бек на норвешката репрезентација, Еспен Ли Хансен реши да ја заврши својата кариера и во понатамошниот тек од неговиот живот целосно да се посвети на неговото семејство. Норвежанецот последните две сезони ги мина...

Прекинат пријателскиот натпревар меѓу Норвешка и Шведска

Продолжуваат пријателските натпревари на репрезентациите што веќе се пристигнати во Јапонија пред стартот на Олимписките игри. Мечот меѓу Норвешка и Шведска не се доигра до крај и беше прекинат во 52. минута, а тогаш резултатот...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ