Свет

Корона вирусот го зема данокот – Кина се откажа од олимписките квалификации!

Светската ракометна федерација на официјалниот сајт објави дека селекцијата на Кина се повлекува од настапот на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Токио. Иако не е обелоденета причината, се претпоставува дека тоа е...

Рагби играч го навреди ракометот и ракометарите, Карабатиќ го предизвика на дуел!

Рагби играчот на Мајами Долфинс, Џеј Катлер имаше провокативна изјава во која можеби и ги навреди ракометарите. Според неговите зборови ракометарите се спортисти кои не успеале во најпопуларните спортови фудбал и кошарка па се...

Професионален ракомет ќе се игра и во САД – лигата стартува во 2023 година!

Ракометниот сојуз на САД и Веризон, една од најголемите маркетинг агенции на тие простори која е предводена од извршниот директор Ханс Вестберг, склучија договор за соработка кој треба да придонесе на просторот на САД...

Баражи за СП 2021: Русија ќе има двобој со Турција, БиХ со Романија

Осумте репрезентации кои се најдоа во првиот круг од баражите за Светското првенство во Египет денеска се најдоа во ждрепка и веќе знаат против кого ќе се борат за влез во втората фаза каде...

Шпанските тренери се на цена, ги поседуваат сите титули по континенти

Тренерите од Шпанија доминираат и понатаму особено кога се работи за освојувањето на титулите на големите натпреварувања. Сите четири шампионати во моментов ги поседуваат селектори кои доаѓаат од Шпанија, а тројца од нив седат на...

Олимписки квалификации: Фаворитите први ги одмеруваат силите

Машките квалификации за Олимписките игри во Токио ќе донесат големи возбудувања особено во групите каде што ќе има по три селекции од Европа. Норвешка доби најлесна задача откако Шпанија и Египет директно се пласираа во...

Познат возниот ред за женските квалификации за ОИ: Србија со тешка задача, Црна Гора...

Репрезентациите кои добија шанса за да играат во квалификациите за Олимписките игри во Токио за женскиот дел од турниротќе имаат напорни три дена од 20 до 22 март. Останаа слободни уште шест места кои ќе...

На 9 март Македонија ќе го дознае ривалот за мундијалскиот бараж (ФОТО)

Како што пред една седмица објави 24Ракомет, машката сениорска репрезентација на Македонија ќе игра само еден бараж за Светското првенство во Египет 2021 година. Оваа информација ја потврди Извршниот Комитет на Европската ракометна федерација на...

Катар стана шампион на Азија, но нема да игра во Токио

Репрезентацијата на Катар го доби финалето против Јужна Кореја на шампионатот на Азија, но оваа победа не значи дека Катар ќе може да игра и на Олимписките игри. Катар славеше убедливо со 33:21, но поради...

Познати дел од учесниците на Мундијалот во Египет, ќе игра и Капе Верде!

Во текот на вчерашниот ден се одиграа завршните натпревари на Европското првенство и Купот на Африканските Нации, завчера финишираше првенството на Централна и Јужна Америка, а денеска завршува и Азиското првенство. По овие големи натпреварувања,...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ